Kokcydioza drobiu: terror kurników

Blog Opublikowano 20.04.2020

Choroba wywołana przez mikroskopijne pasożyty, pierwotniaki.

W kokcydiozie jelita drobiu atakują jednokomórkowe organizmy zwane kokcydiami . Choroba najczęściej objawia się w ciepłe letnie dni i może prowadzić do śmierci wyklutych kurcząt . Wybuch tej choroby jest również wspierany przez wilgoć, słabą higienę i nieodpowiednią wentylację kurnika.

Objawy choroby

Kokcydioza, jak każda inna choroba dotykająca drób, ma wiele objawów . Objawy te mogą wystąpić natychmiast lub mogą wystąpić tylko niektóre z nich. Choroba rozprzestrzenia się głównie z kałem   z pościeli, czasami zakażonych dzikimi ptakami lub gryzoniami. Najczęstsze objawy to:

  • utrata masy ciała,
  • redukcja sprzęgieł,
  • cienkie odchody z krwią,
  • drętwienie i objawy porażenia.

Przebieg tej choroby kurczaka jest bardzo szybki, a jej wybuch przynosi hodowcom wiele strat, niezależnie od tego, czy chodzi o wydajność kur, czy o jej śmierć . Dlatego zapobieganie jest głównym sposobem kokcydiozy.

Leczenie choroby

Jeśli podejrzewasz, że niektóre z pipinka mogą być wolne od choroby, zbadajmy odchody na obecność kokcydii. Lekarz weterynarii powinien następnie zalecić leki stosowane w leczeniu chorej kury.

Połowa zdrowia czystości. Dbaj o środowisko, w którym utrzymujesz swój drób w czystości i wygrywaj!

Jak chronić dziewczyny?

Czy można wygrać bitwę z tym wewnętrznym pasożytem ? Oczywiście, ale aby uniknąć konieczności rozpoczynania bitwy lub utrzymywania jej możliwie jak najkrótszej, spróbuj zastosować te małe, ale skuteczne środki .

Czystość. Jako środek ostrożności przeciwko tej chorobie jest często najlepszym kurnik pulírovat a następnie zachować go w miarę możliwości czyste. Umyj kurnika, podajniki i poidła gorącą wodą przynajmniej raz w tygodniu . Uważaj na środki dezynfekujące, używaj tylko tych przeznaczonych.

Ocet. Inną ochroną jest dostawa wody do picia dla osób pijących . Najbardziej dostępny jest ocet owocowy lub kwas cytrynowy, który jest również podstawą Acidomide, ale tańszy. Picie takiej zakwaszonej wody pitnej wystarcza na 5 dni, ponieważ jest to tylko dawka zapobiegawcza.

kwaśne mleko. A w przypadku kurcząt można również użyć ochrony kwaśnego mleka. Nie tylko tworzy kwaśne środowisko trawienia, ale także dostarcza niezbędne białko zwierzęce.

Tak więc ważną rolę w skutecznym zwalczaniu kokcydiozy u drobiu odgrywa ścisła higiena, dokładne czyszczenie kur, karmników, ściółki i poideł. Zostań dozorcą raz w tygodniu i daj fort kokcydiozie.