Normy handlowe mają również zastosowanie do jaj z wolnego wybiegu.
Mimo że masz własną hodowlę kur, czy mimo wszystko zmuszony jesteś kupować jaja w supermarketach? Teraz zimą, gdy sprzęgło spada, z pewnością spotkało wielu hodowców. Które jajko jest lepszą opcją, gdy kury nioski kuleją?
Wolność ponad wszystko
Istnieją różne rodzaje hodowli kur. Najbardziej rozpowszechniona jest hodowla klatkowa i dalsza hodowla kur z wolnego wybiegu, która staje się coraz bardziej powszechna. Najlepszą hodowlą jest oczywiście hodowla krajowa na własny użytek, która stanowi około 50% liczby wszystkich kur w Czechach.
- Hodowla klatkowa. Kury nioski trzymane są w klatkach. Jest to bardzo intensywna hodowla, w której każda kura nioska musi mieć co najmniej 750 cm3, z czego można użyć 600 cm3. Kura musi mieć także gniazdo, materiał do dziobania i grabienia. Jednak życie w klatkach na małej przestrzeni nie pozwala żadnej pipinka zachowywać się naturalnie. Kod jajka w klatce zaczyna się od cyfry 3.
- Darmowa hodowla W przeciwieństwie do hodowli w klatkach, kurczęta trzymane są w wolnym wybiegu. Mają możliwość swobodnego poruszania się codziennie w padoku na świeżym powietrzu . Minimalna wielkość pomieszczenia dla jednej kury musi wynosić 2,5 m2. Każde pióro ma gniazdo lęgowe, okonie, a także pościel. Pierwsza cyfra numeru kodu jest podana na jajku.
- Hodowla domowa. Każda kura chciałaby się w niej hodować . I dlaczego Ma swoją zieloną zagrodę, swoje gniazdo, okoń i wreszcie kochającego hodowcę, który wie bardzo dobrze, że jeśli traktuje kurę jak zwierzaka, zniesie dobre i zdrowe jaja, a dziewczyna przytula się z nim. A kod? Więc tak naprawdę nie szukaj tutaj.
Najszczęśliwszą kurą jest ta na zieleni.
Nowe przepisy
Pierwotnie ogólnounijna norma obowiązywała od 2008 r., Umożliwiając producentom jaj z chowu na wolnym wybiegu wprowadzanie jaj na rynek, mimo że kury nie miały dostępu do otwartej przestrzeni przez okres do 12 tygodni. Zmiana następuje dopiero teraz, kiedy od 25 listopada 2017 r. Okres „zepsutego powietrza” zostanie przesunięty do 16 tygodni.
Zmiana tego standardu jest odpowiedzią na obawy dotyczące ewentualnych strat ekonomicznych w gospodarstwach z wybiegiem. W niektórych krajach, w których istnieje wysokie ryzyko zakażenia ptasią grypą, przepisy weterynaryjne wymagają, aby kury były zawsze trzymane w pomieszczeniach . Jednak ktoś zapomniał o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że przedmiotowe rozporządzenie jest w bezpośredniej sprzeczności z przepisami UE, które stanowią, że kury nioski muszą mieć nieprzerwany codzienny dostęp do strefy zewnętrznej.
Wiarygodność
Nie jest to zastraszanie, jeśli kupujący wymaga od sprzedawców prawidłowej oferty oferowanych jaj . Zgodnie z rozporządzeniem każde jajko musi być oznaczone kodem producenta. Tylko w ten sposób klient końcowy może mieć pewność, że jajko przeszło inspekcję weterynaryjną, a producent jest konkretny i łatwo go prześledzić.
Bez względu na to, czy wolisz jajka z dowolnego gospodarstwa, świeżość i właściwe etykietowanie są zawsze na pierwszym miejscu, wszyscy zgadzamy się, w tym z Unią Europejską.