Nawet kura może cierpieć na biegunkę

Blog Opublikowano 20.04.2020

Biegunka jest jedną z podstawowych chorób drobiu.

Stres i zmiana diety zabiją ciało każdego żywego stworzenia. Domowy kurczak ma bardzo szybki metabolizm, a kiedy zmienisz coś dla kur , natychmiast wpływa to na ich zachowanie. Choroby biegunkowe są bardzo nieprzyjemne, nie tylko u kur. Jeśli wystąpi biegunka, oznacza to, że z twoim przystojnym mężczyzną jest coś nie tak.

Objawy kataru

Choroby biegunkowe u drobiu pojawiają się z dnia na dzień, ale mogą również zniknąć. Skąd wiesz, że kura ma ulotkę ?

  • Gnój Zamiast suchych kur znajdziesz w ogrodzie raczej wodniste żółte ślady stóp . Odchody zdrowych kur są zawsze zielonkawe z odrobiną bieli. Jest kompaktowy i bardzo suchy.
  • Choroba Kura potknie się wokół wybiegu , będzie ospała lub ukryta gdzieś w kącie. Prawdopodobnie nawet nie mają apetytu. Obserwuj ją przez kilka godzin, aby zobaczyć, czy podchodzi do podajnika po kilka ziaren.

Regularne czyszczenie wybiegu i kurnika jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania biegunce.

Leczenie biegunki

Sama biegunka nie musi być straszna, może tylko kury zjadły coś spleśniałego lub przeziębiły się. W lżejszych obudowach niech dekorują małe kawałki węgla drzewnego. Jeśli kał jest bardzo wodnisty, a nawet ma krew , kura traci wagę i zachowuje się apatycznie, może to być kokcydioza. Biegunka u drobiu może być również spowodowana przez pasożyty wewnętrzne .

Jak pomagasz kurce tak szybko i skutecznie, jak to możliwe od biegacza?

  • Oddzielić od stada. Krok numer jeden. Jak tylko okaże się, że jedna z kur cierpi na biegunkę, natychmiast odizoluj ją od innych. W tym momencie pomocna będzie druga kurnik. Jeśli go nie posiadasz, na pewno coś wymyślisz, abyś mógł wyciągnąć kury ze stada, zanim będzie to możliwe.
  • Rozpocznij dietę. Podawaj tylko suchą karmę, najlepiej kompletną mieszankę paszową . Pamiętaj, aby nie karmić ich resztkami z lunchu lub namoczonego chleba, co sprzyja biegunce.
  • Czarny węgiel Niech na przykład dotknięta kura poda kilka małych kawałków węgla kamiennego . W wielu przypadkach biegunka pomoże, na pewno nigdy nie zaszkodzi.
  • Dezynfekcja Czystość to połowa zdrowia. Ten nieprzyjemny gość z pewnością pozostawi swoje ślady w kurniku i wybiegu. Dlatego zalecamy dezynfekcję tych części, aby uniknąć możliwej infekcji przez biegunkę innych kur niosek.

Skuteczne zapobieganie

Źródłem tej nieprzyjemnej infekcji są najczęściej odchody kurcząt w kurniku lub w ich zagrodzie. Kury lubią je spożywać, co nie ma znaczenia, jeśli są w małych ilościach, a kury nie są za stare. Drugim źródłem może być stara pasza, która z czasem fermentuje w podajnikach. Nie zostawiaj go, ponieważ potrawy zbyt długo i przy każdym nowym zraszania miski dokładnie spłukać ciepłą wodą.

Jeśli żadna z tych wskazówek nie pomoże zainfekowanemu pipinowi , poszukaj profesjonalnej pomocy . Lekarz weterynarii bada kurę i dokonuje dokładnej diagnozy .