Gdy jajko utknie w kurie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Pilny problem, który może wpłynąć na każdą rasę kurczaków.

Jest to z pewnością problem, którego żaden hodowca nie powinien lekceważyć . Mówi się, że tylko hodowca, który dobrze zna swoje stado , zarejestruje ten problem . Na pewno będzie przebłysk prawdy . Czy wiesz, jak rozpoznać, że u kur utknęło jajko? Co zrobić, aby upewnić się, że można zminimalizować to się stało? Jak zachowujesz się jako właściwy hodowca w tej kryzysowej sytuacji ?

Sygnał zablokowanego jajka

Jeśli nie chcesz stracić kury , musisz być w stanie rozpoznać wyraźne objawy jaja utkwionego w jajowodzie i zacząć działać natychmiast. A skąd to wiesz?

  • kury powoli tracą apetyt
  • on również przestaje pić
  • podczas spaceru przypomni Ci pingwina
  • jego skrzydła będą zwisać
  • nie złoży na ciebie żadnego jajka
  • traci niekontrolowane odchody za sobą

Gorąca kąpiel rozwiąże dla Ciebie problem utkniętych jaj.

Dlaczego jajko się zacina?

Jak i dlaczego tak naprawdę zdarza się, że kura nie składa jaja w gnieździe , ale utknie w nim? Przyczyn jest więcej niż wystarczających, ale najczęściej i najczęściej wiąże się to z niewłaściwą dietą kur niosek.

  • Za dużo tłuszczu. Jeśli twoje kurczaki pokryte zbyt dużo tłuszczu i mają skłonność do otyłości, i to jest problem, który może doprowadzić do dżemów jaj. Nadmierna warstwa tłuszczu uniemożliwia płynne przejście jaja i nie pozwala mu na szybkie wydostanie się z kury.
  • Zbyt duże jajko. To się czasem zdarza. Ktokolwiek kura czasami składał mega jajo , z pewnością miał z tym doświadczenie. Bardzo duże jaja mają trudności z przejściem przez jajowód.
  • Niedobór wapnia Oprócz wapnia u kur może brakować innego niezbędnego składnika odżywczego . Jednak wapń jest w tym przypadku najważniejszym składnikiem, ponieważ ma on wpływ na solidną skorupkę jaja, co ułatwia „upuszczenie” jaja z kloaki.
  • Dojrzałość płciowa. Kiedy w ogóle występuje dojrzałość płciowa u kur? Jest to moment, w którym młody kurczak składa pierwsze jajo i staje się kurą nieśną. Zwykle dzieje się to około 25 tygodnia życia kur. W okresie dojrzewania konieczne jest karmienie kurcząt mieszanką dla kur, a nie dla kur niosek. Jeśli zmienisz jedzenie, doprowadzi to do szybkiego rozwoju seksualnego, a problem związany z jajkiem jest bardziej niż pewny.

Jak możemy pomóc kurie?

Rada jest prosta i bardzo prosta. Wystarczy zwykła kąpiel z ciepłą wodą , aby pomóc rozpaczliwej kurie . A jak to przygotować? Wlej ciepłą wodę do pojemnika (temperatura ok. 28-30 ° C) i umieść w nim kurczaka na 20 minut . Po dwudziestu minutach przenieś kurę w spokojne miejsce, aby inni przyjaciele nie rozpraszali jej zbyt mocno . Jajko uwolni się w ciągu kilku godzin . Jeśli ta rada nie pomogła. Możesz spróbować innego. Wstrzyknij trochę oleju roślinnego do otworu, w którym utknęło jajko, a zobaczysz, jak zostawiasz kury jak masło, a raczej olej. I cud świata, to naprawdę działa. Kury nie trzeba od razu zabijać.

Zawsze działaj szybko i poprawnie. Nasza rada z łatwością Ci w tym pomoże. Jeśli tak się nie stanie, możesz stracić kurę . Byłoby to wielka szkoda, zwłaszcza jeśli jest to najbardziej przydatna kura nioska.