Strachy na wróble w twoim sklepie z królikami

Blog Opublikowano 20.04.2020

Zdrowy i witalny królik jest oznaką dobrego hodowcy.

Nic nie może zagrozić i zniszczyć hodowli królików jak choroby zakaźne, które często niszczą wyniki hodowlane twojej długiej pracy i wysiłku w ciągu kilku dni . Hodowli zwierząt futerkowych często zagrażają różne choroby, które mogą wybuchnąć w każdym domu króliczego, w tym w możliwie najbardziej wzorowym .

Najczęstsze choroby

Każdy hodowca boi się chorych królików, nawet jeśli ma tylko kilka uszu z radości. Jakie choroby mogą odwiedzić królika, jakie zapobieganie jest skuteczne i jak interweniować przeciwko nim na czas ?

  • Kokcydioza. Najczęstsza i zarazem najbardziej znana choroba królików. Ma dwie formy, jelitową lub wątrobową. Króliki są zarażone pokarmem zakażonym kałem , przy czym większość starszych królików jest nosicielami kokcydii. Typowe objawy to utrata apetytu, apatia, biegunka i utrata masy ciała u tuczników. Młode osobniki zwykle umierają, starsze nie oczekują śmierci, ale królik już nie rośnie i jest nosicielem tej choroby. W celu zachowania ostrożności zaleca się trzymanie królików na podłogach z listew, kupowanie wyłącznie komercyjnych granulatów z kokcydiostatykami i całkowite pominięcie zielonego karmienia.
  • Świerzb ucha. Choroba jest spowodowana przez szybkie namnażanie małych roztoczy, które są atakowane przez małżowiny uszne królików. Chore ucho ciągle kręci głową i drapie się w uszach. Jeśli następnie zdecydujesz się zbadać ucho królika , znajdziesz w nim liczne strupy i osady krwi. Chorobę wykrytą w czasie można łatwo wyleczyć w ciągu kilku dni. Wystarczy pomalować wnętrze ucha pędzlem nasączonym kaolinem lub zwykłym olejem, tak często, aż ucho się zagoi.
  • Wzdęcia Lub też ludowy bełkot . Wzdęcia żołądkowo-jelitowe mogą mieć poważne konsekwencje u królików, więc nie lekceważ tego. Co prowadzi do wzdęć? Niewłaściwe połączenie paszy, parze lub mokrej trawy jako suplementu diety i paszy poddanej obróbce chemicznej. Przejawia się to w wzdęciach, depresji, utracie apetytu i częstej biegunce. Biorę Pretympan w leczeniu tej nieprzyjemnej choroby . Użyj jednej łyżeczki rozcieńczonej łyżeczką wody. Ulepszenia powinny nastąpić w ciągu kilku godzin .
  • Prašivina. Choroba zwykle zaczyna się na głowie, a następnie przechodzi do szyi, klatki piersiowej i przednich nóg. Włosy wypadają na dotknięte obszary i małe pęcherze wypełnione ropą, które pękają, a następnie wysychają. Zawsze izoluj chorego królika od innych i zdezynfekuj lub zdezynfekuj całą klatkę królika. wybielić go wapnem gaszonym. Ból strupów można rozmazać gliceryną i po zmiękczeniu usunąć ciepłą wodą .

Pasza wysokiej jakości jest podstawą zdrowej hodowli królików.

Połowa zdrowia czystości

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czystość piór. Regularnie usuwaj odchody, częściej zwłaszcza w lecie. Króliki muszą wielokrotnie trawić liście laurowe , ale konieczne jest regulowanie tego procesu i nie pozostawianie gnoju w kojcach zbyt długo.

Rada królików

Zasadniczo można zalecić, aby nie traktować poważnie chorych królików lub w ogóle nie być zauważalnie wychudzonym . Dobrze jest usunąć takie kawałki z hodowli, aby zapobiec jeszcze większemu uszkodzeniu. W przypadku królików lepiej jest zapobiegać chorobom niż leczyć je pracochłonnie i drogo . Konieczne jest, aby upewnić się obfitym i zdrowej diety , która będzie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielu chorób. Zawsze dobrze sprawdzaj zakupione króliki i staraj się je obserwować przez długi czas, aby zobaczyć, czy zdarzają się podstępne choroby.

Każdy hodowca, chętnie lub niechętnie, nawet ten najwyższy, od czasu do czasu napotyka na chorobę królików w swojej hodowli . Niech nawet ta niewielka pomoc szybciej rozwiąże problemy, z którymi niektórzy hodowcy spotykają się prawie co roku.