Jak czyścić i dezynfekować kurnik

Blog Opublikowano 20.04.2020

Kurnik należy utrzymywać w czystości.

Nie bez powodu mówi się, że czystość oznacza połowę zdrowia. Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku hodowli kur. Pasożyty są z pewnością koszmarem dla wszystkich hodowców kur. Nawet małe zwierzęta gospodarskie, takie jak drób, wymagają od czasu do czasu dezynfekcji. W ramach zapobiegania zwierzętom zaleca się całkowite oczyszczenie i zdezynfekowanie kurnika co najmniej dwa razy w roku. Zapewni to, że zarazki nie gromadzą się w domu , co może ostatecznie powodować choroby u kur.

Tańcząc między jajkami

Zalecamy czyszczenie kurnika od kur co najmniej raz w tygodniu, a jednocześnie czyszczenie żerdzi i zmianę pościeli dla dziewcząt . Pomogą Ci specjalne narzędzia, najlepiej skrobaki do skrobania odchodów kurczaka. Raz w roku zaleca się wybielanie kurnika jako najskuteczniejszego środka dezynfekującego. Jak właściwie przygotować się na taką dezynfekcję kurnika ? Załóż buty, załóż rękawiczki, a my możemy to zrobić z uśmiechem na twarzy. Honoruj pracę i dezynfekcję osobno.

  • Podajniki Jeśli karmisz wilgotnym mikserem, podajniki należy codziennie czyścić. Jeśli podajesz suchą mieszankę, zawsze czyść ją w przypadku widocznych zabrudzeń lub w odpowiednio dobranym okresie, np. W każdą parzystą niedzielę. Można czyścić gorącą wodą z detergentem, mydłem lub środkiem dezynfekującym. Następnie przepłucz podajniki czystą wodą i dokładnie je wysusz.
  • Poidła Podczas wymiany wody zalecamy codzienne czyszczenie misek z wodą. Wystarczy przepłukać osoby pijące gorącą wodą lub usunąć pędzel śluzem i resztkami jedzenia.
  • Gniazda Zawsze usuwaj zagracone ściółki z gniazd, gdy je znajdziesz. W przeciwnym razie kury nioski nie pójdą do niej. Na przykład zaplanuj regularne czyszczenie raz w tygodniu. Wyjmij starą pościel i zastąp ją nową, najlepiej pokrojoną słomą.
  • Kurczak Częstotliwość czyszczenia kurnika zależy od jego wielkości i liczby przebywających w nim kur . Przynajmniej raz w miesiącu. Konieczne jest oczyszczenie starej i brudnej pościeli, usunięcie kur z okoni, zamiatanie wszystkich pajęczyn na ścianach. Raz w roku, trochę czasu i trochę więcej fabuły i usunąć coop wszystko możesz. Przede wszystkim pamiętaj, co się stało. Następnie nałóż pędzel do czyszczenia ścian i użyj środka dezynfekującego . Następnie wybiel wszystkie ściany kurnika za pomocą limonki, możesz dodać do niej odrobinę sawy. Wszystkie drewniane rzeczy wziął z kurnika i odłączanie, vydrbejte, pozwól wyschnąć na słońcu, ponieważ słońce jest naprawdę najlepszy środek dezynfekujący.

Nie bój się czyścić kurnika nawet w zimie. Stara pościel musi wyjść z kurnika przy każdej pogodzie.

Nasza wskazówka

Budując kurnik, pamiętaj, że naprawdę będziesz musiał go wyczyścić przynajmniej raz w tygodniu . Ułatw dostęp, aby czyszczenie nie było niepotrzebnie skomplikowane. Pamiętaj, że nawet zbieranie jaj powinno być łatwe. Niski sufit i małe drzwi tylko skomplikują cały proces. A jeśli zamierzasz kupić kurnik z drugiej ręki lub ponownie zaczynasz hodować w starej kurniku, dobrze zdezynfekuj kurnik z podłogi. Niektóre mikroorganizmy mają zdolność przetrwania w środowisku przez bardzo długi czas.

Nigdy nie rozpylaj chemikaliów i środków dezynfekujących na zwierzęta, tylko na przedmioty. W przypadku poważnego zarażenia np. Pasożytami zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji kilka razy z rzędu.