Wzrost cen jaj dotknął Republikę Czeską

Blog Opublikowano 20.04.2020

Jajka w sklepie naprawdę stają się droższe. Dlaczego wzrost cen wpłynął na Czechy?

Jeden z was na pewno pamięta, że kiedy „ gospodarka” nagle stała się niedostępna w planowanym systemie gospodarczym , Rosjanie byli winni. A kiedy w gospodarczym i demokratycznym państwie, które preferuje stosunki rynkowe, jajka stają się droższe, Unia Europejska jest winna. Bez względu na to, co pójdzie nie tak z naszymi ustawodawcami , zawsze jest to wina kogoś innego. Czesi, Morawianie i Ślązacy naprawdę od razu zaczną myśleć o tym, jak poradzić sobie ze strasznymi cenami jaj .

Kryzys jajeczny

Kryzysy jajowe zawsze powtarzają się często ze względu na okoliczności . A jakie okoliczności doprowadziły do obecnego wzrostu cen jaj? Kto ponosi winę za całą sprawę?

  • Sprawa Fipronil. Winny jest prawdopodobnie brak kur niosek hybrydowych w całej Unii Europejskiej. Większość kur niosek była odstawiona od maciory lub całkowicie wypisana z powodu problemów z fipronilem. Właśnie z powodu tego pestycydu kilka jaj kurzych rzędu miliona sztuk zostało wycofanych z rynku belgijskiego, niemieckiego, holenderskiego, a także słowackiego . Mówi się, że cała sprawa dotyczy dezynfekcji stosowanej przez belgijskiego dostawcę, który dostarczył go na fermę drobiu zanieczyszczoną trucizną fipronilu . Chociaż produkt służy do spłukiwania, nie wolno go stosować u zwierząt, których mięso i na przykład jaja są spożywane przez ludzi.
  • Boże Narodzenie Winne są również nadchodzące święta Bożego Narodzenia, które podnoszą ceny ze znaczną siłą, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia. Zapotrzebowanie na jaja ogromnie wzrosło w ciągu kilku dni , nie tylko ze strony sieci handlowych, ale także osób prywatnych - piekarzy i cukierni. I będzie nadal rósł.

Czeki na jajka

Czy boisz się infekcji? Skandal z trucizną wybuchł w Belgii w sierpniu, a w Czechach na początku września obowiązkowe kontrole zostały rozszerzone na obecność fipronilu na wszystkich importowanych jajach i produktach jajecznych. Handlowcy mogą wydać wszystkie jajka na sprzedaż dopiero po otrzymaniu wyników potwierdzających bezpieczeństwo wspomnianego fipronilu. Nieprzestrzeganie tego może spowodować nałożenie grzywny w wysokości do dwóch milionów.


Każde jajko jest teraz pod naszym mikroskopem. Nie stawiaj na półkach bez odpowiednich testów na fipronil.

Aukcja jaj

Czy kolejki czekają na nas jak za komunistów, w których ludzie stali przed otwarciem sklepu? A może jajka będą sprzedawane po cenach wywoławczych? Rzeczywiście Ministerstwo Rolnictwa wydało informacje potwierdzające w sprawie pewnego ograniczenia w dostawie jaj na rynku europejskim. To ograniczenie naprawdę prowadzi do wzrostu presji na ceny jaj. Wznowienie produkcji jaj nie nastąpi w ciągu kilku tygodni, ale w ciągu kilku miesięcy, więc ceny jaj będą nadal rosły. W Polsce niedobór jaj jest tak duży, że lokalne gospodarstwa zaczęły oferować jaja na aukcjach . Kto więc wyda najwięcej złotych na jajko, zostaje jego nowym właścicielem.

Niedobór jaj pogłębi się, największy boom spodziewany jest za 21 dni. Szacunki mówią, że jajko będzie kosztowało rekordowo 5 do 6 koron za sztukę. Jeśli utrzymujesz kury nioski, daj im to, co najlepsze, aby dziewczyny Cię nie rozczarowały i nie zabrały w nadchodzącym sezonie zimowym.

Według statystyk własne zapasy jaj w Czechach naprawdę maleją.