Kura czarna jak węgiel. Nie tylko od dzioba po pazury

Blog Opublikowano 20.04.2020

Chcesz zadowolić namiętnego słuchacza black metalu, kupując mu nową kurę? Kup mu Cemana, kury jak węgiel drzewny, a uderzysz w czerń.

Ayam cemani , to jest jego dokładna nazwa. Jajo jest składane przez cemianina w smrodu obornika, a następnie wykluwają się z nich mityczni bazyliszkowie. Nawet taki mit krąży w naszym świecie o czarnych kurach z Indonezji. Ta egzotyczna kura jest jednym z najrzadszych gatunków drobiu. To luksus ponad luksus. Nazwa pochodzi od miejscowości Cemani w pobliżu Surakarty na wyspie Java. W Europie, pierwsza wzmianka o tym w 1998 roku, w Czechach rozpoczęła hodowlę w 2010 roku.

Czarny i znowu czarny

Kolor czarny jest spowodowany mutacją genetyczną, gdy melanina ciemnego pigmentu przenika do tkanek ptaków. Ten proces ma już miejsce w zarodku. Być może, aby zaspokoić potrzeby najbardziej ukochanych fanów kutej muzyki, kura Ceman ma czarne mięso, pazury, narządy i kości. Piękne czarne pióra mają refleksy zieleni i fioletu. Krew ma również ciemniejszy kolor niż inne „zwykłe” kury.

Kura Ceman ma również czarną skórę i pazury. Nic na jej ciele nie jest innego koloru niż czarny.

Jak Cemanka Cię zaskoczy?

  • Utility. Kury składają około 160 jaj rocznie. Być może zastanawiasz się, czy toleruje nawet czarne jajko. Kolor muszli jest jednak to, kremowy i waga jaj wynosi około 45 g. Mięso jest naprawdę czarny, mimo że kura dorosły waży około 2 kg, mięso jest zaskakująco bardzo mięsiste. Większość hodowców zachowuje się w Cemanky głównie ze względu na wygląd, jajka są tylko rodzajem premii.
  • Złoty charakter. Ta czarna perła jest jedną z głównych, a szczególnie walczących ras kur. Ich charakter jest jednak bardzo spokojny i szarmancki. Możesz trzymać go razem z innymi rasami kur i innego drobiu. Cemanky są bardzo ciekawi i nie lubią się ograniczać. Ciągle się przemieszczają i pilnują swojego terytorium.
  • Hodowla Nie potrzebują specjalnej opieki. Mogą samodzielnie znaleźć pożywienie , ale jeśli przygotowali dla niego odpowiednie warunki. Jeśli zdecydujesz się na ich hodowlę, daj im większy zasięg niż inne gatunki Moorhen. Spodoba im się.

Lamborghini wśród drobiu

Kura Ceman . Jesteś pewien, że wszyscy widzieli kurę. Ale pomyłka. Nikt tego nie widział. Dlatego jest również nazywany Lamborghini wśród drobiu. To naprawdę kurczak rasy prazvláští . Wystarczy kupić drobiazg, około 50 000 CZK. W Indonezji jest uważany za towar luksusowy. Mieszkańcy Indonezji wierzą, że jej czarne mięso leczy i może wydalić złe duchy. Nic dziwnego, że jego cena rośnie do tysięcy dolarów za sztukę.