SALMONELA: strach na wróble wszystkich hodowców kur

Blog Opublikowano 20.04.2020

Salmonelloza jest ostrą, ale także przewlekłą chorobą jelit drobiu.

Ta podstępna choroba najczęściej występująca u wszystkich zwierząt gospodarskich dotyka drobiu i produktów drobiowych , głównie jaj i mięsa. Odporność na choroby jest stosunkowo wysoka. Może pozostawać w wodzie i glebie przez kilka tygodni. Jest również odporny na niskie temperatury. Mówiąc wprost: „Tylko się jej nie pozbądź”. Niestety


Jak zapobiec tej chorobie

Podobnie jak u ludzi, zapobieganie jakiejkolwiek chorobie ma ogromne znaczenie u zwierząt. Na przykład możesz zacząć od szczepienia kur. Dlatego zawsze kupuj kury od zaufanego dostawcy i odpowiednio zaszczepione.

Podczas wylęgu i późniejszej hodowli należy przestrzegać odpowiednich środków higieny . Regularnie dezynfekuj i czyść ich mieszkania. W przypadku nowo nabytych kur zalecamy tygodniowy odstęp od innego drobiu, zanim przyzwyczai się on do nowego środowiska i zmniejszy stres związany z transportem.

Upewnij się, że kury nioski utrzymują stałe spożycie bezpiecznej wody pitnej i karmy odpowiedniej jakości, np . N2 . Uważaj również, aby nie hodować trujących roślin w zagrodzie, która mogłaby zjeść kury.


Skąd mam wiedzieć, czy mam chorą kurę w domu?

W większości przypadków salmonella dostaje się do organizmu kurczaka przez skażoną wodę lub paszę . Zainfekowany drób cierpi na różne objawy. Jeśli zaobserwujesz co najmniej dwie z nich u kur, możesz być pewien, że Salmonella do ciebie przybyła.

  • Zmęczenie Kury są często zmęczone. Na pierwszy rzut oka widać to u chorego zwierzęcia. Kura będzie kłamać i będzie miała tendencję do dystansowania się od innych kur niosek.
  • Niechęć Moorhen zwykle cierpi na apetyt na choroby . Potrzebuje tylko wody. Zauważysz także utratę wagi.
  • Biegunka Odchody nagle pojawiają się w postaci biegunki. Często jest trwały i ma charakterystyczny biały kolor oraz wodnistą konsystencję.
  • Inne postacie. Mogą wystąpić dolne skrzydła i powolne chodzenie. Zdeformowane jaja można również znaleźć w nieśnych gniazdach .


Co zrobić z pacjentem?

Nie ma czasu do stracenia. Jeśli podejrzewasz, że twoja kura jest zarażona, natychmiast odizoluj ją od całego stada. Kolejnym niezbędnym i skutecznym krokiem jest podawanie antybiotyków. Ale nigdy sam ich nie obsługuj. Konieczne jest prawidłowe ustawienie dawki, podawanie jej we właściwy sposób i we właściwym czasie. Dlatego zamiast tego odwiedź weterynarza. Jednak w niektórych przypadkach leki te również nie działają. Wtedy niestety nadejdzie czas, aby wydać kury .