Brakelky - czarnookie ponad przeciętne kury nioski

Blog Opublikowano 20.04.2020

Mimo że bruk jest rzadki w naszym kraju, wpadnie mu do oczu. Te doskonałe kury nioski należą do najstarszych ras kur domowych i pochodzą z Belgii. W ich rodowodzie można znaleźć także kampanie belgijskie, o których wspominano w dokumentach pisemnych z XV wieku. Czarnooki miłośnicy grabiący w kompoście mogą przynieść do 180 jaj rocznie.

Atrakcyjny kolor i potencjał przenoszenia

Brakelky można łatwo rozpoznać po ich specyficznych srebrno-złotych czarnych smugach . Rysunek jest odmianą nakrapianego zabarwienia. Obieranie kurczaka prowadzi nieprzerwanie przez kadłub i skrzydła do kości ogonowej. Zawieszenie w kolorze czystej bieli lub złota kontrastuje z paskami. Przyciągnie Cię również ciemna pigmentacja w obszarze głowy. Typowe są czarne lub ciemnobrązowe oczy i pigmentowane brwi.

Struktura ciała świadczy o wysokiej jakości ich układania . Klatka piersiowa i brzuch są dobrze rozwinięte, ciało pełne i szerokie. Brakelky toleruje stosunkowo duże jaja z białą skorupą o wadze do 65 g. Niestety, wielkie kury nioski niedobrymi kurami . Siedzą tylko wyjątkowo na jajach. Niech kurczaki siedzą pod kurą innej rasy lub wykluwają je w sztucznej wylęgarni. Jednak mięso nie rozmnażało się, ale nadal można cieszyć się jego mięsem z nutą dziczyzny.

Wyjątkowo piękna i produktywna kura może ozdobić Twoje podwórko.

Belgijska chciwość i lekkość

Łupkowaci biegacze w niebieskim kolorze lubią go używać do grabienia . W Belgii działa jak maszyna do kompostowania. Regularne grabienie zachęca do formowania kompostu i oszczędza ludzkiej pracy poprzez odgarnianie widelców. Dzięki spłukiwaniu sami mogą zdobyć dużą część pożywienia.

Najbardziej lubią to w wolnym wybiegu lub przynajmniej na dużej ogrodzonej posesji. Jeśli czują się związani brakiem miejsca, nie wahaj się użyć skrzydeł i polecieć nieco dalej, tam gdzie mogłoby być lepiej. A jeśli chodzi o sen, wolą spędzać noc na drzewach.

Mimo, że bruk jest bardzo wytrzymały i aktywny, nie należy spodziewać się łatwego udomowienia. Przeciwnie, uciekną od ciebie nieśmiało .