Wapno - choroba stóp, którą można pokonać

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nieprzyjemna choroba stóp, która dotyka głównie starszych osobników drobiu uprawnego, spowodowana jest przez roztocze zwane zakozką. Lubi łuski skóry, w których wierci korytarze w żywej części bieżnika. Powoduje krwawienie i stany zapalne. Jeśli leczenie zostanie zaniedbane, kura może przestać chodzić i wpłynie to negatywnie na jego nieśność. Jak obrócić wapno?

Możesz rozpoznać wapień na pierwszy rzut oka, kurze łapyspuchnięte , wyglądają na nierówne, a kura może swędzić nogi. Jeśli wapno rozprzestrzenia się przez dłuższy czas, łuski skóry są podnoszone z powodu szarej materii utworzonej przez odchody roztoczy. Ta powierzchnia następnie działa jak skorupa wapna utworzona z małych białawych kryształów, które się kruszą. Korytarze pod skorupą są pełne roztoczy, zarówno żywych, jak i martwych, ich odchodów i jaj. Ta zawartość powoduje stan zapalny . Skorupy utrudniają ruch kur. Chodzą jakby z wysokości i bolesne.

Rozprzestrzenianie się choroby

Zakażenie rozprzestrzenia się między kurami poprzez bezpośredni kontakt . Zainfekowane kury mogą przenosić roztocza na małe kurczaki. Widoczne objawy można wykryć dopiero 3 miesiące po zakażeniu strupem.

Jak radzić sobie z wapieniem?

W pierwszej fazie walki z roztoczami konieczne jest usunięcie skorupy wapiennej i zabicie ćmy. Najłatwiejszym sposobem na ich pozbycie się jest:

  • Olej Regularnie smaruj olejem . Olej zatyka roztocza pęcherza i ich życie się kończy. To przerywa proces reprodukcji. A olej zmiękcza skórki , które można następnie łatwo usunąć miękką szczotką. Używaj tylko oleju roślinnego . Olej silnikowy nie nadaje się do stosowania u zwierząt.
  • Smalec gęsi. Roztopiony smalec działa również jako świetny wariant. Możesz wesprzeć gojenie za pomocą różnych maści ziołowych . Anyż zmiażdżony w moździerzu i mieszany z wazeliną lub innym środkiem smarnym działa najlepiej. Do ziół polecamy rumianek, nagietek lub żywokost.

Aplikacja oleju

Istnieje kilka sposobów nakładania oleju do stóp . Możesz bezpośrednio nasmarować stopy lub ułatwić pracę i umieścić niski pojemnik z olejem przy wejściu do kurnika, który kury będą musiały przejść kilka razy dziennie. Zapewnia to ponowne nałożenie oleju bez obaw. Możesz też użyć bandaża i owinąć go olejem nasączonym wokół stóp i dobrze związać.

Jak wyglądają stopy twoich kur ? Możesz utrzymywać zdrowe kury swojego mauretarza dzięki dużej czystości kurnika i minimalnej wilgotności.

W drugiej fazie leczenia skup się na dezynfekcji wyleczonych stóp. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem w sprawie produktu przeciw chwastom. Musisz także usunąć roztocza z kurnika . Starannie oczyścić, zdezynfekować i zachować suchość. Pasożyty najlepiej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Zapobieganie może uchronić Cię przed wieloma niedogodnościami.

Cały proces należy powtórzyć po 14 dniach , aby pozbyć się nowej generacji ocalałego. To całkowicie zatrzyma proces reprodukcji i wygra walkę o pasożyty.