Czeska gęś - perła wśród drobiu wodnego

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czeskie gęsi zachwycą Cię swoją mało wymagającą naturą. Potrzebują tylko trawiastego pastwiska, wieczorem zboża, skromnego łupka i dostępu do wody. Dzięki długiej hodowli uzyskali niezbędną wytrzymałość w naszych chłodniejszych warunkach, dzięki czemu możesz wypuszczać je nawet w mrozie. A siedząc na jajach i wychowując gąsienicę, czeskie gęsi są po prostu niezrównane.

Zachowanie gęsi należy do czeskiej tradycji narodowej . Stado było częścią życia każdego domku, a smocze pióra były ważnymi wydarzeniami towarzyskimi w wiosce. Czeska gęś jest potomkiem gęsi chłopskiej hodowanej przez nasze prababki. W porównaniu z innymi rasami jest nieco mniejszy, gąsior waży około 4,4–6,5 kg, a gęś waży do dwóch kilogramów. Jej mięso to prawdziwy przysmak . Jakość piór i wysoki udział piór są nieocenione .

Czeska gęś grzywiasta , młodsza siostra czeskiej gęsi, stała się niezależną rasą w 1988 roku. Druga rasa naszego krajowego drobiu wodnego charakteryzuje się guzem utworzonym przez niezamknięte szwy czaszki na czubku głowy . W porównaniu z czeską gęś jest również średnio o 1 kg cięższy.

Wierność gęsi

Gęsi żyją w małych odmianach hodowlanych. Idealnie trzymaj jedną gęś i jednego hodowcę, tak jak żyją w parach dzikich gęsi . Stwórz większe stado hodowlane z dwoma do trzech gęsi, które możesz jesienią . Houser poświęciłby chwilę, by zaakceptować nowe gęsi. Mimo to może mieć swojego ulubionego. W tej trzodzie przetrwają sześć , siedem lat.

Gęsi potrzebują wody do udanego krycia. Nie muszą mieć całego stawu, po prostu potrzebują małego „basenu” , który można łatwo stworzyć z plastikowej piaskownicy dla dzieci . Ważne jest, aby często wymieniać stojącą wodę.

Jak gąsienica

Gotowanie na parze rozpoczyna się wczesną zimą . Na przełomie lutego i marca gęś zaczyna znosić. Pierwsza kurka zawiera 10–14 jaj, które gęś się wykluwa i czerpie gąsienicę . Usuwając gąsienice, możesz osiągnąć drugie, nieco mniejsze położenie . Za 30 dni gęś zostanie obsadzona drugimi pisklętami.

Gęś potrzebuje spokoju do siedzenia na jajach . Daj jej miejsce do leżenia oddzielone od innych gęsi, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem i denerwowały się. Umieść karmę i wodę z dala od gniazda, aby opróżnić gęś. Dzięki temu jajka są czyste .

Kupowanie czeskiej gęsi ma inne zalety. Jest doskonałym stróżem nie tylko podczas opieki nad gąsienicą. Będą uczciwie zgłaszać wszelkie włamania intruzów na jego terytorium. Oszczędzasz pieniądze na zaalarmowanym sprzęcie, a złodzieje nie mają szans!

Inspirację do hodowli możesz znaleźć tutaj: