Globetrotter Hen # 8: Jajka zaatakowane przez pestycydy

Blog Opublikowano 20.04.2020

Więcej niż faktem są wiadomości, które roztrzaskują w szczególności Holandię i Belgię.

Na fermach drobiu pojawił się pestycyd fipronil - produkt przeznaczony do zwalczania i zwalczania szkodników i pasożytów. Używanie tego produktu na zwierzętach do spożycia jest zabronione . Według Światowej Organizacji Zdrowia fipronil ma niekorzystny wpływ na ludzką wątrobę, tarczycę i nerki. Szczególnie dla dzieci stanowi duże zagrożenie.

Rynek czeski nie jest zagrożony

Dobra wiadomość dla wszystkich czeskich konsumentów jest taka, że zanieczyszczone jaja nie przedostały się na nasz rynek . Jajka praktycznie nie są importowane z Holandii i Belgii. Niemniej jednak Państwowa Administracja Weterynaryjna przygotowuje wyrywkowe kontrole .

Rozpoczęły się ścisłe kontrole

Kraje UE podlegają ścisłej kontroli i analizom . Farmy i farmy są kontrolowane. W dodatku paszowym dla drobiu wykryto także nielegalne przygotowanie. Badanych jest około 20% wszystkich ferm drobiu, co oznacza, że 80% jaj na rynku jest zdrowych .

Toksyczne jaja miały podróżować głównie do Niemiec, Francji lub Polski. Obecnie badane są dwie holenderskie firmy w celu zmieszania pestycydów z innymi legalnymi substancjami w celu dalszego zwiększenia wydajności.

Holandia jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności na świecie. To nie jest pierwszy incydent żywnościowy . Niedawny przypadek brazylijskiego mięsa ma swoje korzenie właśnie tutaj.

Co z ceną jaj?

Ceny jaj w Czechach należą do jednych z najniższych w UE w perspektywie długoterminowej. Jest to jeden z powodów, dla których rynek jest zorientowany przede wszystkim na czeską produkcję i nie ma potrzeby importowania zagranicznych jaj. Ale jaja wrażliwych krajów również nie powinny się potykać. Substancje niebezpieczne wykryto w 20% gospodarstw holenderskich poprzez wysunięcie. Teoretycznie wpłynie to na rynek europejski jedynie niewielkim spadkiem tanich jaj.

Najlepszym sposobem zapobiegania, a jednocześnie najbardziej przyjazną dla środowiska formą jest preferowanie czeskich jaj lub wykorzystanie własnej hodowli drobiu .