Wybierz odpowiednią podkładkę do układania gniazd

Blog Opublikowano 20.04.2020

Poduszka i pościel. W świecie kur dwa różne terminy. Po dziś dzień wszystko będzie jasne…

Pościel w gnieździe do układania spełnia niezastąpioną funkcję. Trzyma jajka w miękkim otoczeniu i zapewnia im bezpieczną przystań. Pościel zmniejsza ryzyko pęknięcia jaj lub pomaga utrzymać je w czystości .

Poduszki zwiększają komfort zarówno jajom, jak i kurom w ich schronieniu.

Każdy hodowca kur, który zna zalety padów w nieśnych gniazdach , znalazł swojego ulubieńca i pozostaje jej wierny. Rzućmy okiem na kilka wariantów do wyboru.

1. Mata i murawa

Te podkładki tworzą sztuczną murawę . Jak wiesz to z placów zabaw. Tylko z dłuższą i grubszą brodą . Spód tworzy gładką powierzchnię, na której umieszczana jest sztuczna trawa . Ta platforma ma wiele otworów, dzięki czemu brud może spaść na dno gniazda . Podkładka na trawę jest łatwa do czyszczenia.

Jeśli jajko pęknie w gnieździe, wystarczy usunąć skałę i spłukać pod strumieniem wody. Pozostaw do wyschnięcia i wyczyszczenia ponownie może wędrować do gniazda układania .

2. Wełna drzewna

Podłoże jest w 100% naturalne . Nie należy go marynować żadnymi chemikaliami. Główną zaletą tej maty jest łatwość kompostowania . Dobrze wchłania wilgoć , nie zwiększa zapylenia w kurniku. Ze względu na łatwe wchłanianie wilgoci pleśnie i pasożyty nie przywierają do gniazd kurnych.

3. Podkładki wykonane z innych materiałów

Istnieje wiele odpowiednich materiałów do rozłożenia kur kurom na ich ślubie. Możesz dołączyć gonty asfaltowe , dywany zewnętrzne , tekturę falistą , a nawet maty do jogi. Kartonowe podkładki można łatwo wymienić, a ich odzyskanie nie zrujnuje cię finansowo . Ponadto klocki tego typu będą napędzane razem z pościelą , będą łatwe do wymiany i przyspieszą proces czyszczenia kurnika .

Z podkładką i bez

Niektórzy hodowcy nie używają podkładek lęgowych. W takim przypadku gniazda muszą być dobrze wyłożone miękką pościelą . Tnij słomę, strzępiący papier, wióry, itp. Wybór spoczywa na twoich barkach.

Jednak takie gniazda są trudniejsze do utrzymania w czystości, a częściej jajko pęka. Oczywiście podkładki nie zapewnią 100% bezpieczeństwa podczas układania, ale zwiększają prawdopodobieństwo nieuszkodzenia.