Odwodnienie - ukryte zagrożenie dla drobiu

Blog Opublikowano 20.04.2020

Niedobór wody może być naprawdę śmiertelny dla kur. Nie zaleca się grania w tym obszarze.

Brak wody u drobiu powoduje odwodnienie w ciągu kilku godzin. Jeśli nie zabijesz kury niewystarczającą ilością wody , możesz spowodować omdlenie. W ciepłe dni, trzeba napełnić swoje dziewczyny częściej i podjąć odpowiednie środki ostrożności, umożliwiając im uniknąć odwodnienia.

Zapobieganie pragnieniu pragnienia

W przypadku kur utrzymywane jest regularne zaopatrzenie w wodę . W gorącym sezonie umieść kilka poideł lub misek po wodzie za kurnikiem, aby kury nie były daleko od źródła wody . Regularnie sprawdzaj i uzupełniaj świeżą wodą .

W ramach ostrożności umieść wodę wzbogaconą w elektrolity w obudowie . Daje im niezbędne składniki odżywcze i minerały .

Jeśli w kurniku znajdują się kurczaki, które wlewają wodę do miski , umieść w niej piec. Kurczaki mogą łatwo utopić się nawet w misce z wodą.

Rozpoznaj wcześnie objawy odwodnienia

Im dłużej kurczaki pragną, tym bardziej rośnie jej temperatura ciała . Kury następnie próbują się ochłodzić, aby opóźnić czas, kiedy naprawdę wrócą. Stopniowo puchną pióra , rozkładają skrzydła , od czasu do czasu machają nimi. Trzymają dzioby otwarte.

Możesz rozpoznać, że odwodnienie w pełni objawia się u kur z powodu następujących objawów :

  • Kura nie może złapać oddechu, a oddech przynosi ogromny wysiłek.
  • Ma biegunkę .
  • Chodzi jak w chmurze , jest obojętna na otoczenie, pozostaje w tyle, może wcale nie reagować na ciebie.
  • Na etapie, kiedy odwodnienie osiąga poziom kryzysowy, w kurniku występują konwulsje , łuki na szyi.
  • W następnej fazie kura często mdleje , a jeśli jej nie pomożesz, nastąpi śmierć.

Proces leczenia

Od łagodnego odwodnienia kura szybko się otrząsa. Pozwól mu odpocząć przez chwilę w chłodniejszym otoczeniu z dużą ilością wody, a za chwilę znów zacznie działać.

Kura, która od dawna cierpi z powodu pragnienia, będzie potrzebowała więcej opieki. Na dłuższą metę daj im chłodniejsze miejsce, w którym będą mieli spokój, a najlepiej ciemność. Ważne jest, aby zachować spokój. Utrzymuj stały zapas wody wzbogaconej w elektrolit . Jeśli kura nie jest w stanie samodzielnie wchłonąć wody, spryskaj wodą dziób strzykawką lub zakraplaczem . I zawsze odchyl głowę do tyłu, aby połknąć wodę. Powtórz ten proces przez godzinę z pięciominutowymi przerwami.

Pozostaw go w spokojnym miejscu na co najmniej 24 godziny i regularnie sprawdzaj jego stan . Pamiętaj, aby oprócz karmienia podać wodę.