Jaja karłowate: dlaczego kury je tolerują i co mają na myśli

Blog Opublikowano 20.04.2020

Jaja wiedźmy, jaja koguta, jajka karłowate lub wróżki. Co sobie wyobrazić pod tą etykietą?

Te wadliwe jaja można od czasu do czasu znaleźć w gnieździe kur. około dwa razy większe niż zwykłe jaja. Mają taki sam rozmiar jak piłki do ping-ponga i są bardziej okrągłe niż klasyczne jajka.

Kiedy znaleźć je w gnieździe do układania

Jaja te można znaleźć u kur, które dopiero zaczynają składać . Albo starych bardów twojej trzody. Czasami kura, która była narażona na stres lub poważnie zakłóciła codzienną rutynę, może je przyjąć .

Czasami te jajka mogą być tolerowane nawet przez kury, które cierpią z powodu dominacji koguta , co ponownie nas stresuje . Ciało nie ma wystarczającej energii do zniesienia jaja w stresującym okresie i wkłada swoją energię w rozwiązanie problemu w ciele.

Jest to oznaką nierównowagi hormonalnej (lub niedojrzałej) i nieprawidłowego działania układu rozrodczego .

Dlaczego produkowane są jajka karłowate

Jajo karłowate można wykluć, zanim żółtko zostanie uwolnione z jajnika. Logicznie wynika z tego, że w tych małych jajach nie znajdziesz żółtka. Jest wypełniony tylko białkiem jaja .

U małych kurcząt często zdarza się, że takie jaja mogą znieść kilka z rzędu, zanim zaczną formować w swoim ciele klasycznie duże jaja . Jeśli jest tylko kilka jajek, nie ma się czym martwić. Cierpi, kiedy ci młodzi jaja kurze dawno, prawdopodobnie co znajdzie problem w układzie rozrodczym.

Jajka karłowate są zwykle 2 razy mniejsze niż klasyczne jaja i wyglądają jak kula pinpong.

Czy jaja karłowate są „jadalne”?

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, że jajko nie zawiera żółtka, możesz je jeść rutynowo . Jak każde inne jajko z kurczaka, które nie jest zepsute. Biorąc pod uwagę, że najlepsze substancje, które jajko wprowadza do naszego organizmu, zawierają żółtko, jego wartość odżywcza nie będzie rewolucyjna.

Atrakcje związane z małymi jajkami

  • W przeszłości wyrażano jaja koguta , ponieważ ludzie kiedyś wierzyli, że jaja te gniazdują . Jajko wiedźmy nosi znamiona przesądu, że te jajka są dziełem diabła .
  • Wcześniej uważano, że aby chronić farmę przed złymi wpływami jajka wiedźmy, należy ją owinąć nad dachem farmy.