Kura globetrotter # 3: Brazylijska skrzynka z mięsem drobiowym

Blog Opublikowano 20.04.2020

W kwietniu świat wstrząsnęła sprawa dotycząca eksportu zepsutego mięsa z brazylijskich zakładów przetwórczych.

W kwietniu świat drobiu wstrząsnął przypadkiem oszukańczej sprzedaży zepsutego mięsa eksportowanego z Brazylii. Brazylijska policja federalna oskarżyła 63 osoby, głównie o higienistki i polityków, którzy przyjęli łapówki i zezwolili w szczególności na eksport szkodliwego mięsa drobiowego .

Brazylia jest głównym importerem drobiu i wołowiny do naszej republiki. Wzbudziło to podejrzenie, że zakażone mięso salmonelli mogło pojawić się na naszych rynkach. Ta informacja wkrótce została potwierdzona. Czescy weterynarze zgłosili, że zidentyfikowali bakterie salmonelli w mięsie drobiowym z Brazylii.

Przestań sprzedawać!

Z tego powodu w maju zawieszono dostawy prawie 220 ton mięsa . Sprawa zmusiła Państwową Administrację Weterynaryjną do sprawdzenia zgodności ze wszystkimi przepisami ustawowymi i sanitarnymi dotyczącymi importu mięsa z Brazylii.

Zawieszono 722 ton mięsa z Brazylii.

Najwyższa zapadalność na salmonellę w filetach z kurczaka

Na początku maja Administracja Weterynaryjna nakazała wycofanie 30 ton filetów z kurczaka , które, jak pokazano, zawierają bakterie Salmonella ze sklepów. W szczególności były dwie przesyłki mięsa. Chodziło o mrożoną pierś kurczaka bez kości o nazwie SEARA, miejsce dostawy trafiło do TWARDZIK CZ z Kunovic i firmy handlowej Laris w Kladnie.

Kolejna przesyłka została wysłana do Leska - Sprzedaż hurtowa napojów w Lípie i BENSTAR. Ze wszystkich tych firm mięso zostało pobrane z obiektów gastronomicznych , które wysłały je do konsumenta końcowego.

Obowiązkowe badanie mięsa

Przedsiębiorstwa sektora spożywczego przyjmujące mięso z Brazylii muszą poddać je testom w akredytowanym laboratorium z grzywną w wysokości dwóch milionów. Środek obowiązuje od 9 maja do odwołania. Żywność, która przejdzie test, będzie kierowana na rynek. Otrzymane mięso należy zgłosić i uzupełnić na stronie internetowej na polecenie Państwowej Administracji Weterynaryjnej.

W ubiegłym roku ponad 1.160 ton mięsa drobiowego zostało przywiezionych z Czech bezpośrednio z Brazylii. Brazylia jest zatem jednym z najważniejszych importerów tego towaru.

W zależności od przypadku Brazylia zawiesiła wywóz z 21 zakładów przetwórstwa mięsnego . Eksport mięsa jest trzecim najbardziej zrównoważonym produktem w tym kraju. Odkryta sprawa będzie miała druzgocące konsekwencje dla gospodarki Brazylii.