Wdzięczny satyr: gatunek zagrożony wyginięciem

Blog Opublikowano 20.04.2020

Ptak bażanta, który jest powszechnie klasyfikowany jako drób, był pierwotnie bogaty w naturę. Dziś drobni hodowcy pomagają uratować ten gatunek przed wyginięciem.

Satyr, wraz z bażantami, jest jednym z ptaków, które żyją zarówno dziko w przyrodzie, jak i są hodowane w niewoli przez entuzjastycznych hodowców. Satyry należą do rodzaju bażantów i noszą naukową nazwę Tragopan . W ich naturalnym środowisku są zagrożeni wyginięciem .

Ptaki te zostały po raz pierwszy sprowadzone do nas w latach siedemdziesiątych. I od tego czasu ich liczba rośnie. Ich hodowla w niewoli nie jest trudna, wystarczy stworzyć odpowiednią wolierę .

Piękno zagrożonej satyry

Satyry mają tajemniczo piękne pióra i należą do najpiękniejszych ptaków. W naturze można cieszyć się ich niezachwianym pięknem w gęstych lasach na wysokości od 1500 do 4200 m. W miarę jak ich naturalne siedlisko stale spada, trzy z pięciu gatunków satyrów (Blyth, Cabot, Black -head) są wymienione w CITES I gatunki natychmiast zagrożone.

Ekstensywne wylesianie przyczynia się do wielkiej śmierci dzikich satyrów , głównie z powodu wzrostu powierzchni użytków rolnych. I, oczywiście, ważną rolę odgrywa nielegalne polowanie na te piękne ptaki. W rezultacie terytoria kurczą się, a liczba ludności gwałtownie spada .

Rodzaje satyrów

Istnieje w sumie pięć rodzajów satyrów :

I czym się żywią

W codziennym harmonogramie satyra znajduje się element: ułożenie liści z drzewa, trawy, kilku pędów i pąków. Jeśli ci się powiedzie, wzbogac swoją dietę o owoce. Czasami niektóre nasiona lub okruchy owadów.

Domowa hodowla satyrów

  • Przewód pokarmowy satyrów jest stosunkowo długi, dlatego podczas ich hodowli należy przestrzegać ścisłych zasad higieny i często czyścić ich woliery.
  • Regularnie odrobaczaj ptaki (1x - 2x rocznie).
  • Wybierz woliery do hodowli. Im większy, tym lepszy. Jeśli umieścisz satyrę w wolierze o powierzchni co najmniej 20 m2, będziesz mieć pewność, że trawa w wolierze będzie mogła się zregenerować i nie zostanie całkowicie uratowana. Minimalna wielkość powinna wynosić około 8 m2. W mniejszych wolierach satyry nie kwitną tak dobrze, a ich pióra tracą kolorowe piękno.
  • Satyrom przeszkadza wilgoć, dlatego jako ściółkę wybierz zrębki, piasek i kamienne głazy.
  • Nie czerpią korzyści z przeciągów , więc stwórz wolierę, która będzie na wolności i będzie miała trzy solidne strony. I idealnie będzie to przynajmniej częściowo pokryte.
  • Sufit woliery musi być zabezpieczony co najmniej siatką o rozmiarze oczek maks. 2x2 cm. Satyry mogą odlecieć.