Ogólna kontrola stanu zdrowia kurczaka - część I.

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nadchodzącej wiosny chciałby również zobaczyć twoje kury. Co myślisz

Raz na jakiś czas powinieneś dokładnie zbadać swoje stado po złapaniu kur i skontrolować odpowiednie części ciała. A czego szukać? Grzebień, dziób, oczy, pióra, koleś, stopy, ogólna witalność .

Możesz także załadować tabelę , w której zawsze wpisujesz nazwę kury w wierszu, aw kolumnach masz indywidualne czynniki, które będziesz kontrolować. Zawsze zauważaj zmianę statusu.

1. Comb

  • Kolor i wygląd: Czy grzebień jest czerwony, czy suchy i matowy, ma niezdrowy wygląd?
  • Płynność ma silny wpływ na spadek zdrowego wyglądu kalenicy.
  • Sprawdź, czy grzebień nie jest uszkodzony, porysowany ani wysuszony. Oznaczałoby to wizyty u drapieżnika lub sprzeczności w stadzie.
  • Zimą sprawdź grzebień kury pod kątem przymrozków. Alternatywnie, potraktuj go smarem .

2. Dziób

Dziób powinien wskazywać bezpośrednio. Górna i dolna część dzioba muszą idealnie do siebie pasować. Niektóre kury mają wydłużony górny dziób. Jeśli piją i jedzą dobrze z tą łagodną wadą, nie musisz sobie z tym poradzić.

3. Oczy

Muszą być jasne i jasne, bez zachmurzenia . Sprawdź, czy kury nie mają wydzieliny z oczu lub nosa . Kury wyjściowe powinny być izolowane od innych.

Oko jest wskaźnikiem choroby , takiej jak choroba Marka . Przejawowi choroby towarzyszą mętne oczy, a nawet ślepota . Niektóre ptaki mają wadę wzrokową od urodzenia . W przypadku tych osób należy wziąć ten fakt pod uwagę i pamiętać o nim.

W wieku kur może się zdarzyć zaćmy bez objawów innych chorób. Lub mogą częściowo oślepić w ramach naturalnego procesu starzenia . Jeśli masz w stadzie kurę, która jest trudniejsza do zobaczenia, zawsze zostawiaj karmienie i wodę w tym samym miejscu .