Velsumky: stos dużych jaj przez cały rok

Blog Opublikowano 20.04.2020

Idealne kury nioski z wyjątkowym rozszczepieniem nawet podczas długich zim.

Urodził się w Welsum w Holandii . Velsumky sprawia, że ich czerwone i dzikie upierzenie jest niepowtarzalne. Dutch Moorhen to rasa średnio ciężka . Chociaż należy do ras hodowców, hodowcom podobało się to ze względu na możliwość połączonych osiągów .

Duże jajko

Velsumky składa jaja lekko nakrapiane z ciemno czerwono-brązową skorupą. Należy do ponadprzeciętnej wielkości . Średnia wielkość jaj wynosi około 65 g, ale można również znaleźć 80 g jaj . Kury nie tylko składają duże jaja, ale dają też ich kupę. Rocznie zgłaszanych jest około 200 - 210 jaj . Dzięki wytrzymałości są one wytrzymałe nawet zimą.

W velsumek natrafisz na interesujący fakt, że najpiękniejsze jaja składają kury, które rzadziej niosą. Dlatego nie jest pożądane wybieranie najpiękniejszych jaj wylęgowych . Genetyczne predyspozycje do niższego zniesienia przenoszone są na pączek.

Wygląd i kombinacje kolorów

Wizualnie przypominają brązowe kury. Ogon noszony średnio wysoko, koguty mają długie wargi upierzenie. Zarówno stopy, jak i dziób mają kolor od żółtego do białego, co wskazuje na naprawę dobrej kury nioski .

Najczęściej welsumky są hodowane w czerwono-dzikim kolorze . Rasy może pojawić się kolor pomarańczowy i charakter rdzawych kuropatw lub zbyt zardzewiałe niebieski kuropatwę.

Jak hodować Velsumky

Odporny na długie zimy z silnymi mrozami.

Zimą będą potrzebować nieco ciepłego kurnika .

Niewymagająca rasa dla wielkości padoku . Mogą jednak zdobyć wystarczającą ilość jedzenia na wolnym terenie.

Nie cierpi na wyciek .

• Nie lataj .