Przyczyny ślepoty u kur i jak im zapobiegać

Blog Opublikowano 20.04.2020

Rzadkie i nieprzyjemne uczucie kur, które może być spowodowane zaniedbaną opieką.

Widok kurczaka jest bardziej wrażliwy niż nasz. Ślepota może powodować wiele skutków, ale u drobiu występuje rzadko. Utrata wzroku wskazuje na poważną chorobę. Rzadko pojawia się sam. Z reguły występuje najczęściej w wyniku urazów podczas rozliczania rachunków dwóch kogutów.

Warunki sprzyjające ślepocie

Moorhen niekoniecznie cierpi na chorobę ślepą. Ślepota jest również spowodowana predyspozycjami genetycznymi lub złymi warunkami hodowlanymi . Zwierzę najpierw cierpi na zapalenie spojówek , które przy braku leczenia przechodzi w ślepotę.

Najczęściej są to:

  • Wiele ras (szczególnie ozdobnych) ma silne upierzenie wokół oczu, które sięga do oka. W przypadku zaniedbania opieki przez takie rasy oczy kury stają się zaognione, a następnie ślepe.
  • Kilka rodzajów choroby Marka powoduje zaćmę u drobiu.
  • Nieleczone zadrapania oczu spowodowane wypadkiem lub walką.
  • Słabo wentylowana kurnik , w którym gromadzi się amoniak w wyniku rozkładu odchodów i moczu kur. Gaz w silniejszym stężeniu stopniowo uszkadza błony śluzowe oka . Silne stężenie amoniaku w kurniku można łatwo rozpoznać po zapachu.
  • Nieleczone zakażenia górnych dróg oddechowych często prowadzą do problemów z oczami. Obszar oczu jest mocno zaczerwieniony i może prowadzić do tymczasowej ślepoty.


Bojowników koguta

Najbardziej prawdopodobnym sposobem utraty wzroku u stada jest kogucik lub krycie . Niektóre koguty mają zbyt ostre ostrogi, że ich koledzy mogą łatwo zranić. Dlatego powinien on w profilaktyce ostrych kranów lub zarośniętych ostróg skręcać. Pamiętaj, aby ich nie przycinać ani szlifować, ponieważ spowoduje to ból w kranie.

  • Za pomocą szczypiec można łatwo skręcać ostrogi, aby złapać wzrost blisko stopy.
  • Następnie odwróć się, a ostroga pozostanie w szczypcach. Zdecydowanie nie wyciągam ich.
  • Kikut może nieznacznie krwawić po procesie. Będziesz musiał powtarzać ten proces kilka razy w roku.


Jak kontynuować?

Jeśli zauważysz (przynajmniej częściową) utratę wzroku u kur. Musisz działać szybko. Jeśli kura dba o to, użyj środków zalecanych przez lekarza weterynarii. Nigdy nie upuszczaj kropli dla ludzi w oczy. To prawdopodobnie tylko pogłębi problem.