Kogut i jego nieodłączne role w stadzie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Dlaczego ważne jest, aby mieć koguta w stadzie i jaką rolę odgrywa on poza hodowlą?

Znaczenie roli koguta w stadzie kur jest niezaprzeczalne. Z pewnością byłoby wielu hodowców, którzy spróbowaliby obalić to oświadczenie i się z nim nie zgodzić. Nawet jeśli trzymasz hybrydy, zarówno do niosek, jak i do mięsa, obecność koguta w stadzie znajduje swoje uzasadnienie.

Spokojny kogut jako podstawa

Aby uzyskać właściwą korzyść z koguta, musisz wybrać koguta o łagodnym charakterze . Agresywne koguty w stadzie wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Kury są obciążone, co znajduje odzwierciedlenie w ich ułożeniu . Agresja kogutów jest często wywoływana przez stres, małą liczbę kur w stadzie lub nawet nieprzyjemne doświadczenia z ludźmi. Najlepsze koguty są zwykle średnio ciężkie . Na przykład dominujące koguty mają łagodny charakter .

Znaczenie koguta w stadzie

Dlaczego kogut jest tak ważny dla dziewczyn? I czy kogut naprawdę wpływa na jakość złożonych jaj?

Każde stado, nawet kura, ma swoją własną hierarchię . Odmawiając kurom obecności koguta, zaburzasz równowagę w stadzie. Jego pozycję przejmie jedna ze starszych kur , która może zacząć piać. Jednak nie przyjmuje roli koguta ze wszystkimi swoimi obowiązkami, podnosi się tylko nad inne i zaczyna znęcać się, szczególnie młode kury. Kury mogą zacząć się szczypać .

Kogut przynosi więc trzodzie spokój, a dzięki temu kurybardziej zrównoważone . Trzyma kury razem, nie błąkają się. Koguty zwykle podążają jego krokami i czynnościami.

koguta GIF od NAJBARDZIEJ Najdroższekogut GIF

Daje kurom poczucie bezpieczeństwa i może chronić swoje stado przed drapieżnikami w sytuacjach kryzysowych. Albo zwróci wystarczającą uwagę na zbliżające się niebezpieczeństwo, albo będzie w stanie stawić mu czoła. Zabiera kota lub innych niechcianych gości z kur lub karmienia.

Kury ostrzegają , że kucnięcie ostrzega przed znalezieniem smacznego kęsa.

Bez koguta kury są mniej żywe, szybciej tracą witalność .

Jakie krany wybierzesz dla swoich dziewczyn?

Powielanie

Najważniejsza rola koguta w stadzie. Jeśli planujesz wykluć własne kurczaki , nie możesz się obejść bez koguta. Koguty dojrzewają w różnym wieku. To zależy od rodzaju wagi rasy. Lżejsze koguty osiągają dojrzałość płciową około 20. tygodnia życia. Od tego czasu kogut jest w stanie w pełni się rozmnażać.