Uważaj na pozornie bezcelowe znakowanie jaj

Blog Opublikowano 20.04.2020

Kupowanie jaj staje się coraz trudniejsze. Zorientuj się na kody powłoki.

Kupowanie jajek w hipermarketach staje się niemal policjantem, aby wybierać z szerokiego asortymentu jaj stałych, które z przyjemnością zjesz. W mnóstwie wszelkiego rodzaju jaj mógł wyznać tylko ekspert. W szczególności kody drukowane bezpośrednio na skorupce jajka mogą być pomocne w orientacji.

Kod jajka

Każdy kod musi składać się z trzech części. Liczby wskazujące sposób chowu kur , dwie litery wskazujące kraj pochodzenia jaj i numer rejestracyjny gospodarstwa . Jeśli znasz te liczby, wygrałeś.

Jeśli naprawdę chcesz uważać na to, co jesz, nie powinieneś mieć wpływu na opakowanie (często może oszukać klienta), postępuj zgodnie z oznaczeniami na skorupkach .

Hodowla kur

0 - hodowla ekologiczna: Kura jest trzymana zgodnie z przepisami prawnymi rolnictwa ekologicznego . Żyją całe życie w klasycznych wybiegach z kurnikiem, biegają po trawie i są karmieni żywnością organiczną .

1 - hodowla wolna: kury żyją w halach z wybiegami , ale ich dieta nie podlega ścisłym kryteriom. Chociaż kurczaki mają dostęp na zewnątrz i pewną swobodę, nie wyobrażaj sobie wybiegów jak w domu. W zagrodzie jest często ogromna liczba kur, w zależności od hodowcy.

2 - hodowla wewnętrzna: w dużej hali żyją tysiące kur. Hale bardzo często nie mają okien. Kury nie mają możliwości biegania na zewnątrz i wdychania świeżego powietrza.

3 - hodowla klatkowa: najgorszy sposób hodowli kur. Kura w zasadzie nie przechodzi przez całe życie, często w klatce ogłusza stopy. Miejsce w klatce jest naprawdę małe, a kura ledwo się odwraca.

Kraj pochodzenia

Kod kraju pochodzenia jajka zawsze składa się z dwóch dużych jaj identyfikujących kraj. Republika Czeska ma markę CZ , Polska PL, Niemcy DE i tak dalej. Te trzy marki najczęściej znajdują się w naszych sklepach.

Posiadający numer rejestracyjny

Głównie cztery cyfry. Stanowi zakończenie kodu, zgodnie z którym można zidentyfikować dokładne miejsce (farmę), z którego pochodzi jajko.

Dalsze informacje na temat pakowania

Na każdej paczce jaj musisz znaleźć datę minimalnej trwałości . Często można również znaleźć podział jaj na grupę wagową (S, M, L, XL). Opakowanie ostrzega również przed zasadą trzymania jaj w chłodzie lub o tym, jak je słodować . Każda paczka powinna zawierać wyjaśnienie każdego kodu .