Jak prawidłowo karmić drób

Blog Opublikowano 20.04.2020

Karmienie to sukces hodowcy. Jak karmić drób, aby się rozwijać?

Drób ma określone trawienie i nie wszystkie pasze mu odpowiadają. Kury mają krótki przewód pokarmowy w porównaniu do innych zwierząt. Co to dokładnie znaczy? Szybciej wchłaniają całą żywność, szybciej zużywają składniki odżywcze. Jeśli dodasz do kur słabo przyswajalną karmę, wcześniej czy później będą miały problem z korzystaniem z dobroczynnych substancji z innych pasz. Dlatego wolą pokarm roślinny , ale istotne jest wzbogacenie składnika zwierzęcego.

Właściwe karmienie zależy nie tylko od zawartości, ale także od wielkości racji . Drób w niedługim czasie dorośnie. Dawki muszą być duże i wystarczająco zróżnicowane, aby mogły zawierać składniki odżywcze, aby kury miały siłę rosnąć, ale także składać jaja.

Jak drób wybiera jedzenie

Drób szuka jedzenia ze względu na wzrok , dotyk i smak. W tym celu w ogóle nie używają zapachu i słuchu . Wzrok jest na pierwszym planie. Kury muszą być lekkie, aby znaleźć paszę. Długość dnia świetlnego jest zatem niezbędna. Im dłużej kury są w stanie karmić, tym większe są ilości dodawanych jaj i niosek.

Karmniki i poidła

Umieść wszystkie akcesoria do wody i karmienia, aby kury były łatwo dostępne. Zwykłym nawykiem kur jest przede wszystkim spożywanie dużych cząsteczek pożywienia, utrzymując na końcu małe składniki. Może się zdarzyć, że chociaż zawierają cenne substancje, pozostaną niezauważone. Z tego powodu wskazane jest zaoferowanie kurom granulowanego pokarmu, w którym otrzymują wszystkie składniki. Jeśli chcesz postawić na kolor, który przyciąga kury do karmienia, sukces zagwarantuje żółty, czerwony i zielony.

Mieszanki paszowe należy podawać tylko do podajników, a nie do ziemi.

Co lubią

Drób woli gruboziarniste i twarde pasze , raczej miękkie kaczki , do których lepiej przystosowany jest ich dziób. Goryczka smaków pasuje do smaku . Z kolei drób wodny nie chce gorzkiego. Chociaż smak nie odgrywa tak istotnej roli w jedzeniu, jak jest widoczny, ma niezbędny udział w dotyku. Dlatego jako hodowcy nie lekceważą.

Całkowite zużycie paszy zależy nie tylko od powyższych czynników, ale także od pory roku. W zimie drób zużywa więcej. Dorosła kura nioska zjada więcej niż kura. Należy również pamiętać, że na różnych etapach życia drób potrzebuje innego składu paszy .