Jak dbać o kurczaki

Blog Opublikowano 20.04.2020

Udało ci się zrobić mały cud hodowlany i wyklułeś kurczęta? Zobacz, czego potrzebują.

Czy właśnie wyklułyście kurczaki w domu i martwicie się, czy możecie się nimi zająć i stać się dorosłymi, które będą codziennie wynagradzać jaja? Nie martw się, z radą Slepičářa, aby poradzić sobie z jeszcze mniej doświadczonym hodowcą.

Ciepło

Przede wszystkim świeże kurczaki potrzebują wystarczającej ilości ciepła . Jeśli masz matkę z dobrym instynktem macierzyńskim, nie musisz się martwić, pisklęta zadbają o to wystarczająco. A co jeśli będzie zimno? W przypadku naprawdę zimnej pogody i chowu kur bez kur, zapewnij im dodatkowe źródło ciepła . Najbardziej odpowiednie są lampy na podczerwień o czerwonym świetle:

  • Używaj sztucznych kur z wbudowanym źródłem ciepła, aby wspierać naturalny rozwój.
  • Możesz stwierdzić, czy otoczenie czuje się dobrze z kurczakami, poruszając się po wyznaczonym obszarze i, na przykład, nie gromadząc się wokół każdego źródła ciepła.
  • Pamiętaj, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywają kurczaki. Dostarczanie świeżego powietrza jest dla nich ważne. Zaśmieć podłogę pościelą . Wystarczy pokrojona słoma lub siano.

Karmienie

Kup specjalny składnik do miękiszu z kurczaka. Zazwyczaj jest oznaczony K1. Kurczaki zaczynają odbierać następnego dnia po wykluciu. Umieść je w niskich karmnikach dla łatwego dostępu do żywności. W czasach naszych babć kurczaki otrzymywały luźną mieszankę startych jaj z posiekanymi pokrzywami i bułką tartą. Nawet przy karmieniu w tej formie nie zrobisz kroku dalej. Z czasem zastąpimy miękisz mączką pszenną.

chodzący kurczak GIF

Utrzymuj stały zapas czystej wody . Nalej do picia letnią wodą. Szerokie miski na wodę nie są odpowiednie. Kurczaki płuczą się w nich, co zwiększa ich prawdopodobieństwo choroby . Do żywności i wody wybierz pojemniki, które można dobrze myć i są zdrowe . Kurczaki potrzebują czystości.

Jeśli masz spokojne stado kur, pozwól, aby kury z kurą poszły do nich po pierwszym tygodniu życia. Ale dla kurczaków lepiej jest pozostawić je w oddzielnym miejscu przez pierwsze sześć miesięcy. Zmniejszy to ryzyko ich choroby.