Nasze stado będzie również potrzebowało odpowiedniej kurnika. Najlepiej byłoby, gdyby był zorientowany na południowy wschód.
Jak kurnik?
Musi być absolutnie suchy, powinien mieć okno i możliwość wentylacji (aby latem nie było gorąco). Jeśli chcemy jaja zimą, temperatura kurnika nie może spaść poniżej 10 ° C, co osiąga się, umieszczając w nim trochę ciepła. Przy odrobinie umiejętności i przy mniejszych inwestycjach możemy stworzyć odpowiedni kurnik z dowolnej szopy.
Wejście do kurnika powinno być wystarczająco duże, aby nasze kury mogły swobodnie przechodzić (tj. Około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości). W zimnych porach roku, aby utrzymać stałą temperaturę w kurniku, przydatne okazało się przykrywanie go, na przykład workiem jutowym, który kury odsuwają bez problemu i wchodzą do środka.
Okonie są niezbędną częścią każdej kurnika. Na przykład odpowiednie są listwy dachowe 5 x 3 cm na wysokości około 0,5 - 1 m nad ziemią. Odległość między grzędami powinna wynosić około 40 cm. Dokładniej, ale w oparciu o wielkość rasy, kury nie powinny dotykać ogonów.
Ściółka na kurniku może składać się ze wszystkiego, co łapie odchody, takiego jak słoma lub warstwa gazety, którą wyrzucamy z czasem (zanim będziemy mogli zeskrobać nawóz).
Rozmiar gniazda, w którym kury składają jaja, powinien być przestronny (30 x 30 x 40 cm) i powinien być umieszczony w najciemniejszym i najcichszym kącie. Takie zagnieżdżone kury z pewnością lubią używać do układania (i nie będziemy potrzebować jaj gipsowych). Jedno takie gniazdo wykorzysta około pięciu kur.
Jeśli kury wydają się nie tolerować, wskazane jest, aby dobrze przyjrzeć się kurnikowi. Czasami spoglądają w miejsce tolerancji inne niż nasze.
Najskuteczniejszą ochroną przed kuny i łasice jest nie dopuścić, aby kiedykolwiek spotkały naszą trzodę. Po prostu robimy to, zamykając w nocy kury w kurniku i wypuszczając je ponownie rano. Jeśli wstaną wcześniej niż my, możemy pozostawić je otwarte na chronionej siatką części obudowy. Lub można zainstalować automatyczne drzwi.