Jak hodować gęsi

Blog Opublikowano 20.04.2020

Zastanawiasz się nad hodowlą gęsi? Oto kilka wskazówek dotyczących bezproblemowej i zdrowej hodowli domowej.

Przygotowanie

Gęsi potrzebują wody . To część ich życia i dlatego muszą zbudować co najmniej minimalną przestrzeń wodną. Doświadczenie niektórych hodowców opisuje, że wystarczy plastikowa piaskownica dla dzieci, która będzie łatwa do czyszczenia, a gęsi mogą w nią zmieścić co najmniej dwa. Hodowla gęsi odbywa się głównie w wodzie. Gęsi kąpią się również regularnie, usuwając roztocza i inne pasożyty .

Dla nich ważne i dużo miejsca porośnięte trawą, gdzie mogą oni pasą. Zielona żywność stanowi dużą część ich diety.

Montaż stada

Gęsi są bardzo terytorialne i bezkompromisowe w stosunku do innych zwierząt na ich terytorium. Zwłaszcza w czasie inkubacji mają maksymalny instynkt ochronny. Ponieważ gęsi żyją długo (do 20 lat z należytą starannością), wybierają również stałego partnera, z którym się łączą. Dlatego idealnie jest mieć stosunek jednego mężczyzny do dwóch kobiet . Ryzyko powstaje w przypadku zakupu nowej gęsi. Houser nie musi tego akceptować i może również zastraszać.

Okres nieśności

Jeśli chodzi o przygotowanie odpowiedniego gniazda , możesz również wpłynąć na wybór samej gęsi. Gęsi mają tendencję do kopania mniejszej dziury. Jeśli przygotujesz gniazdo pasujące do jego naturalnego środowiska i umieścisz już złożone jaja, może ono się tam osiedlić. Możesz użyć mchu zamiast słomy lub siana. Ponadto miejsce to należy chronić przed drapieżnikami i niepogodą. Idealnie zbudowany z 3 stron i dachu. Zaleca się pozostawienie wystarczającej ilości miejsca wokół gniazda, ponieważ po wykluciu houser ma tendencję do dbania o matkę i młode w ich pobliżu. Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca, istnieje ryzyko uszkodzenia jaj i śmierci piskląt piskląt przed wykluciem. To samo dotyczy optymalnej liczby sadzonych jaj. Nie zalecamy dawania więcej niż 15 . Również niezapłodnione jaja powinny zostać wybrane w 10 dniu inkubacji i odwrotnie. Podczas wylęgu zapłodnione mogą utrudniać pisklęta gęsie i doprowadzić do ich śmierci.

Jakie inne wskazówki i procedury zostaną przedstawione w artykule Jak hodować gęsi