Jak się właściwie zachowywać

Blog Opublikowano 20.04.2020

Jak postępować i mieć tak zadowoloną i produktywną hodowlę?

Wybór kolorów

Tak samo jak przy wyborze samochodu. Piękny kolor i wygląd nadal nie gwarantują jakości i bezawaryjnej pracy. To samo dotyczy kur. Rozmiar i kolor nie gwarantują dobrego układania . Jednak kolor pokaże wiek kur niosek. Idealny wiek kur niosek wynosi 16–18 tygodni.

Zakwaterowanie

Kurnik powinien być przygotowany tak, aby był wybielony, czysty i zdezynfekowany. W jednym miejscu niosek można umieścić 3-5 kur niosek . Konieczne jest również zapewnienie miejsc do spania i piaskownicy (z popiołem) do grabienia.

Karmienie i podlewanie

Powinniśmy karmić odpowiednią mieszankę dwa razy dziennie. Można to również zastąpić na przykład 50% pszenicy, 30% kukurydzy i 20% innych zbóż (owies, jęczmień). Suszone pokruszone łupiny lub grys wapienny są źródłem minerałów. Zielone jedzenie (marchew, trawa, lucerna, buraki, ziemniaki) to także dobra część diety. Zmieniamy również wodę codziennie i zapewniamy nieograniczony dostęp do niej. Dzięki temu jedzące kury będą nosić ładne żółte jaja.

Wybierając odpowiednie jedzenie, wszystko się zaczyna.

Stan zdrowia

Zwierzę musi być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, w przeciwnym razie wszystko wpłynie na jego produktywność. Dlatego codziennie sprawdzamy jego stan. W przypadku pasożytów (najczęściej trzmieli) natychmiast myjemy i dezynfekujemy kurę i gniazdo. Zwracamy uwagę na zwiększoną czystość poideł i poideł.

Temperatura otoczenia

Optymalne jest 10 ° C - 25 ° C. W niższych lub wyższych temperaturach wydajność produkcji kur spada, a kury nawet zmniejszają przyjmowanie pokarmu.

Dzień światła

Dzięki tak zwanemu podświetleniu możemy zwiększyć wydajność kur niosek. Stymuluje produkcję przysadki mózgowej, co ma bezpośredni wpływ na aktywność jajników, a tym samym na produkcję jaj. W 16 tygodniu kukurydza jest hodowana przez 10 godzin światła dziennie. Stopniowo należy je dodawać jeszcze raz w tygodniu co tydzień, aby osiągnąć około 14-16 godzin światła dziennie w wieku 20 tygodni. Zobaczysz, jak rozprzestrzeniają się kury nioski.