Sweet Autumn! Wskazówki dotyczące hodowli!

Blog Opublikowano 17.09.2020

Lato sie skończyło miło było owszem jesień już do nas przychodzi i co teraz!? To z pewnością najważnijeszy czas dla hodowli kur. A własnie dlaczego? Wszystkiego się dowiesz we właściwym czasie. Wystarczy przeczytać uważnie mój artykuł... ENJOY :)

Słoneczne dni dobiegły końca i nadszedł ten właściwy czas na wielkie przygotowanie się na chłodniejsze dni, mniej slońca, a jest z tym związane i mniej światła w ciągu dnia. Dni sie stają przecież coraz krótsze i krótsze. Wręcz idelany czas na wylepszenie kurnika i zadbanie o wystarczającej ilości pożywienia dla naszych kurek.

Jeśień w znaczeniu....HODOWLA

Przygotowywania do jesieni rozpoczynają się póxnym latem, dokładnie tak, dokładnie teraz! Napewno masz milion myśli, który przebiegają jak blesk przez Twoją głowę, co musisz jeszcze ogrnąć, zabezpieczyć, naprawić, przygotować, a może co tak powiększyć swoją hodowlę o parę młodych kurczaków, aby było więcej jaj w okresie zimowym. Na co nie możemy zapomnieć a jak i od czego właśnie zacząć?

  • Gubienie piór. To całkiem normalne i zdrowe zjawisko występujące dwa razy do roku wiosną i właśnie jesienią. Jeżeli znajdziesz pióra w kurniku, a kury mają gołe plamy to nie mart się wszystko jest w porządku. W tej chwili bardzo ważne dla Ciebie jest uzupełnić w codziennej paszy źródło białka i wapnia, potrzebują go dwa razy więcej niż zazwyczaj.
  • Głodni drapieżnicy. Kiedy robi się zimno tak logicznie zaczyna brakować pożywienia. Drapieżniki staną się sprytne w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, a twoje kury i ich zniesione jaja będą pierwszymi, które zostaną trafione. Upewnij się, że cały wybieg jest zabezpieczony, aby nikt nie mógł wejść ani wyjść. Idealnym rozwiązaniem jest użycie napięcia elektrycznego i zbudowanie własnego małego ogrodzenia elektrycznego. Pamiętaj o szczurach przebywających w okolicy, które mają bardzo dobry węch i czują pokarm nawet z kilometrowej odległości. Nie bój się pozostawić na nich kilku pułapek wokół kurnika.

Kury gubią pióra. Jesień nadchodzi

  • Odśwież kurnik. Takie odświeżenie to przede wszystkim czyszczenie gniazd niosek, ich dezynfekcja, a także usuwanie starej wyściółki oraz stosowanie preparatu przeciwko trzmielom i innym pasożytom. Idealnie jest również zabrać ze sobą karmidło i poidło, i wyczyścić je wszystkie gorącą wodą aby były przygotowane w na nowy sezon. Nie zapomnij również przygotować podgrzewanej podkładki pod poidłem w nocy mogą uderzyć pierwsze mrozy.
  • Zapasy pożywienia. Kolejnym ważnym krokiem, który powinieneś zrobić we wrześniu, najwyżej w październiku, jest przygotowanie zapasów żywności. Wszystko zależy od liczby hodowanych kur, zawsze należy liczyć około 100 g mieszanki na jedną kurę w stadzie. Zmień paszę na skrawki, skwarki, a także witaminy, aby uzyskać lepszą produkcję jaj.

Jesienne smakołyki

Jesień niesie ze sobą owoce, które mogą pomóc Twojej hodowli swoim składem lepiej radzić sobie z chorobą, stresem, a także dostarczać niektórych witamin. Czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w Twoim sądzie w tym okresie?

  • Dynia. Nie ma nic lepszego od przekrojonej na pół dyni dla dziewcząt, pozostawienie jej swobodnie na ziemi we wybiegu i obserwowanie, jak bawią się nią  kilka minut i wydobywają z niej wszystkie nasiona, które są dla nich doskonałym źródłem witamin i minerałów.
  • Pszenica. Nie każdy ma możliwość posiadania pola pszenicy, a tym samym całorocznego zaopatrzenia kur. Ale jeśli możesz, upewnij się, że masz na stanie kilka toreb. Pszenica to jedno z najczęściej podawanych zbóż wszystkim drobiu, to ekonomiczna pasza zawierająca jedno z najważniejszych białek. Prawidłowo przechowywany posłuży ci rok w oborze.

Witaminy i minerały potrzebne od zaraz!

  • Słonecznik. Słoneczniki w całości, a nawet nasiona słonecznika są niezastąpionym składnikiem diety Twoich kur. To nie tylko popularny suplement diety, ale także bardzo bogate źródło witamin i minerałów. Wpływa pozytywnie na produkcję jaj, dostarcza kurom energii, a dzięki skorupce bawi je także w długie zimowe miesiące, dzięki czemu nie mają czasu na wzajemne dziobanie.
  • Kukurydza. Składnik diety o bardzo niskiej zawartości polisacharydów nieskrobiowych, dlatego jest paszą wysokoenergetyczną. Chociaż nie zaleca się karmienia kur w okresie wiosenno-letnim, to jednak w obliczu nadchodzącej zimy i mroźnej pogody, właściwym wyborem jest rozpoczęcie dziewcząt i zapewnienie im energii potrzebnej do składania jaj. Idealnym zastosowaniem jest grys kukurydziany, ponieważ zwiększa to użyteczność kukurydzy nawet o 50%, w przeciwieństwie do pełnego ziarna.

Jesteś przygotowany na jesień? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi nie? tak nie masz na co czekać. Hola Hola praca woła.