Projekt KURZY TRAKTOR! Dasz rade, zrób go sam!

Blog Opublikowano 30.06.2020

Każdy dobry hodowaca wie, że ciągnik inaczej nazywano kurzym traktorem jest bardzo skutecznym i popularnym narzędziem, ale nie każdy go ma i używa we swym ogrodzie. Może dlatego, że nie widział go nigdzie w sklepie. Jesteśmy już naród wygodnych i czym bardziej mało kreatywnych ludzi. Hasło dnia: Co nie znajdę w sklepie tak jakby nie istniało! Paradoks czy taka choroba XXI wieku nazwamy ją leniem śmierdzącym. Może dlatego warto wybudować taki swój ciągnik otworzyć trochę myśl i swoją wyobraźnie? Postanowiliśmy Ci trochę pomoc i stworzyć taką małą nawigację dla Ciebie jak tego dokonać. Jesteś gotowy? Jeżeli tak to zaczynamy!

Kurzy traktor to nic innego niż taka ruchoma obudowa bez podłogi, którą można zastosować jak w małym ogrodzie tak na dużej farmie. Jego konstrukcja zapewnia kurom nieograniczony dostep do świeżej trawy i róznego rodzaju owoców, a także przyczynia się do naturalnego i niechemicznego namożenia gleby lub trawy w ogrodzie. Ciągnik możemy wyrobić za pomoca kilku listew i narzędzi, które mamy w domu, ale na co nie możemy zapomieć przy takiej budowie?

Przede wszystkim na co musimy uważać?

Ciągniki mogą mieć różne formy w zależności od klimatu, liczby i rodzaju kur, które masz na podwórku, dostępnego materiału, a nawet sposobu jego przenoszenia czy będzie ono ręczne czy automatyczne. Także zanim w ogóle zdecydujesz się na realizację projektu dobrze jest się zorientować w kilku kwestiach:

  • Wielkość. Niektórzy hodowcy używają dwóch rodzajów ciągników w swoich ogrodach. Jeden jest zdecydowanie mniejszy do hodowli małych kurczaków lub do oddzielenia hodowanego drobiu. Drugi jest przeważnie przeznaczony do stada z kogutem. Przeważnie ty mniejsze mają 1 metr wysokości i szerokości a tak 3 metry długości ty większe sa z reguły 2 razy większe, dzieki czemu się mogą bez problemu zmieścić za auto i posłużyć jako przyczepka, jeżeli tylko zechcesz wziąść swoje kury w inne miejsce lub na przejażdźkę po mieście.

I TY potrafisz zbudować kurzy traktor. Mówisz i masz, wykorzystaj swoją wyobraźnie.

  • Materiał. Idelanym materiałem do budowy kurzego traktoru jest oczywiście drzewo chyba to żadna niespodzianka. Już dzięki temu że jest łatwy do przenoszenia, dobrze sprawdza się w budowie. Jednak musimy się zastanowić z jakiego materiału wybierzemy koła. Powinny być minimalnie z wytrzymałego tworzywa sztucznego albo ze stali nierdzewnej, musimy wziąść pod uwagę że będą mocno obciążone. Stal nierdzewna będzie na pewno odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne ale wybór należy do Ciebie z czym Ci się lepiej pracuję.

Realizacja projektu

Każdy kurzy traktor musi mieć matalową ramę wiadomo aby wytrzymał, siatkę aby nam tam kury zostały i przede wszystkim koło do poruszania się inaczej to nie by był traktor, ale niezapomnijmy także o dachu który szczególnie w lecie chroni Wasze  panienki przed upałem lub ulewą. Zabierzmy się w takim razie do realizacji projekt - kurzy traktor marzenia każdego hodowcy

  • Pomyślmy ile kur tam chcemy mieć
  • Przygotuj dokłanie wymierzone drewniane listwy i zacznij od złożenia prostokatnej konstrukcji
  • Z listew ułóż dwie równe części - górną i dolną

Dzieki tarktoru dla kur mogą konieczne pojechac z Tobą na wycieczkę.

  • Umieść siatkę pomiędzy dwiema częściami, tak aby kury nie mogły się w żaden sposób zranić.
  • W dolnej części zamatuj dwa lub cztery koła w zależności od Ciebie tak aby traktor mógł się koniecznie poruszać.
  • Z tyłu ciągnika przygotuj pogłagę np. z palet czy drewna gdzie umieścisz podajnik z mieszanką paszową i poidło z świeżą wodą
  • Taka nasza rada użyj z jednej strony tkaniny zaciemniającej lub starego prześcieradła aby zapewnić kurom trochę cienia w upalne dni.

Czy przyzwyczają się do tego traktoru?

Oczywiście, że każda nowość wprowadzona w życie przedstawia nam wielką niewiadomą, myśle że u kur jest identycznie. Jednak przypuszczam, że wystarczy tak tydzien czasu na zaklimatyzowanie się i już. Moge potwierdzić, że nie będą chciały nic innego. Pozostaw otworzone drzwi do tarktou aby mogły pospacerować troszkę na wolnym powietrzu i przestrzeni zobaczysz, że same wrócą do wnętrza ciągnika.

Jestem święcie przekona, że już teraz, natychmiast, od razu z paniką czy bez szkicujesz projekt, jedziesz na zakupy i zabierasz się do roboty!