Nadmiar białka - szkodliwy amoniak

Blog Opublikowano 18.06.2020

Ponoć podstawowy elementem w diecie każdej kury jest białko, większość hodowców uważa, że jest królową, która jest obecna w każdej paszy. Każdy agrotechnik by miał ale wziąść pod uwagę powszechnie znaną radę co za dużo to niezdrowo. Jest tak przeciez ze wszystkim. Z białkiem nie możemy przeszadzać inaczej więcej uszkodzi niż pomoże.

Zaczynamy! Co jest białko i jaka funkcję odgrywa w ciele naszej kury? Białko jest ważnym elementem grupy aminokwasowej , który jest niezbędny do stworzenia określonego rodzaju białka, które wpływa na organizm w wielu funkcjach i czynnościach. Za ich pomocą powstają np. mięśnie, transportują się enzymy, które mogą przyspieszyć pewne reakcje chemiczne a dzięki nim kura moze również złozyć jajo. Są one bardzo ważne i specyficzne dla drobiu.

Nie jest białko jako białko

Zapotrzebowanie na białko będzie od czasu do czasu ulegać zmianie, głownie w zależności od wieku kur oraz ich poziomu aktywności. Wychowując na swoim podwórku kurczęta i młode kury hodowca jest zmuszony wprowadzić więcej białka dlatego że młode stado potrzebuje rosnąć, rozwijają się narządy i potrzebują uzyskać one jak najwięcej masy mięśniowej niż starsze stada lub kury niośki.

Odpowiednia dawka

Stało Ci sie kiedyś, że weszłeś do kurnika lub stodoły dla zwierząt gospodarczych i czułeś bardzo silny zapach amoniku? Ten zapach jest wynikem metabolizmu białek im ślniejszy jest jest tym więcej amoniaku i niepotrzebnego białka. Amoniak może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym ważne problemy z oddychaniem i uszkodzenia oczu i tchawicy. Nadmiar białka może również prowadzić do zwiększenia zużycia wody. Nadmierna wilgotność w kurniku prowadzi do powstania pęcherzy i oparzeń pazurów i skóry. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie białka w róznej fazie wywoju organizmu kury.

Bialko jest bardzo ważnym elementem diety ale co za dużo to nie zdrowo.

  • Kurczęta w wieku 6 tygodni powinny być karmione codzienną dietą zawierającą około 20 % białka.
  • W przypadku większych kurczaków w wieku około 18 do 20 tygodni wystarczy dzienna dawka około 18% białka
  • Kury,które momentalnie mienia swoje pióra powinny otrzymać porcję paszy, która pokrywa 20% białka.

Otyłość kur

 Wydaje mi się że jedynm z głównych problemów z jakimi się borykają tak ogólnie wszsytkie kury jest ich zabijanie życzliwością, brzmi to strasznie ale jest to tak w większości przypadkach dzieje sie tak są przekarmione i przejedzone. Potrzebują dużo ruchu i swobady na czystym powietrzu. Tylko w taki sposób je ochronimy przed śmiercia z życzliwości. jezeli kury będa miały wystarczajaco dużo ruchu, a hodowcy nie będą przesadzali z różnymi dodatkami wyżywienowych otyłość u kur bedzie tylko złym snem.

Białko jest częścią każdego jajka.

Nadmiar białka szkodzi

I kura może się przedawkować białkiem. Dawanie im jeszcze dodatkowego białka jest jak picie proteinowego napoju a jeśli będziesz go stosował regularnie tak kury zacznął chorować lub będą chudnąć

Z białkami jak i innymi dodatkami na produkcję jaj musisz bardzo uważać. Taka sałata będzie na pewno lepszym pomysłem niż pasza pełna soji. Należy jednak pamiętać że białka są w diecie potrzebne musimy tylko podejść do nich odpowiedzialnie i wszsytko będzie tak jak ma być.