Kanibalizm jest bardzo rozpowszechnionym problemem występującym zarówno w chowie i hodowli drobiu. Dla każdego hodowcy to bardzo nieprzyjemna situacja, a jeżeli pokaże się we stadzie jest już trochę za późno aby zapobiec, a następnie należy podjąć wczesną interwencję i bardzo szybkie działanie aby co najszybciej przywrócić kury do formy. Jak to ale zrobić szybko, a zwłaszcza bez wyżądzania krzywdy drobiu?
Przyczyn tej patologii zachowań jest kilka i zazwyczaj nakładaja się na siebie. Za główne przyczyny występowania kanibalizmu uważa się duże zagęszczenie w pomieszczeniach hodowlanych oraz stres związany ze złym zachowaniem hodowcy. Wystarczy, że będzie jedna kura w wielkim stresu, a zacznie dziobać pióra, grzebień a nawet głowę inny kury tworząc otworzone rany a tym zachowaniem powstaje błędne koło zwane kanibalizmem, które zaczyna się rozprzesztrzeniać w stadzie jako plaga. Jak należy reagować aby pomoc kurom co w najszybszym czasie i jak wyleczyć raniene kury bez interwencji weterynarza?
Znajdź ognisko
Ponieważ kanibalizm powstaje z kilku problemów, nie zawsze łatwo jest ustalić przyczyne a tym leczenie. Jednak stres bez wzgędu na wszystko jest głównym wrogiem i tym największym problemem. Więc na samym początku sprawdź:
- Spróbuj naprawić wszystko co może doprowadzić do wzajemnego dziobania kur - mała przestrzeń, niezrównoważona dieta, mieszanie starych i nowych stad, zbyt dużo ciepła, brak budek lęgowych, niedostatek wody lub mieszanki paszowej, nadmierne światło.
- Izoluj wszystkie zranione kury od tych zdrowych.
- Jeżeli znajdziesz krew od rannych kur w wybiegu, kurniku, poidłach i innych akcesoriach należy natychmiast posprzątać i dokładnie zdezynfekować cały obszar.
Mączka rybna to najskuteczniejsza broń przeciwko kanibalizmowi.
Jak leczyć
Termin " dziobanie kur" został po raz pierwszy opisany przez człowieka w 1921 r. był nim Thorleifa Schjelderup-Ebba, który postarał się opisać hierarchię stada, a w latach 30 XX wieku stała się jego prace popularnym zastosowaniem wśród wszystkich hodowców drobiu na całym świecie.
- Izolacja. Najważniejszą ochroną dla rannej kury jest jej izolacja, aby inni członkowie stada nie mogli jej zaatakować, zwłaszcza jeśli ma już krwawe rany i zapach krwi może być wyczuwalny zdalnie. Dlatego zapewnij jej izolowane, ciepłe i ciemne miejsce, w którym będzie miała dostęp do wody, jedzenia. Potrzebuje parę tygodni na powrót do zdrowia.
- Zakryj otworzoną ranę. Jeśli nie masz możliwości oddzielenia kury od stada lub po prostu nie chcesz jej oddzielić, możesz wykorzystać kawałek bawełnianego materiału i po prostu przykryć ranę, aby była niewidoczna dla innych kur i aby brud i kurz nie dostały się do rany. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić mały kwadrat wykonany z tkaniny o wymiarach 8 x 8 cm i nałożyć go na ranę i przykryć tkaninę skrzydłem, aby dobrze przylegał do rany.
Kanibalizm wyleczysz bardzo szybko jeżeli będziesz tylko chcieć.
- Okulary przeciw kanibalizmowi. Świetne narzędzie, które przy odpowiednim użyciu pomoże nauczyć twoje kury respektowania się między sobą. Można je stosować u młodych i starszych kur niosek, kurcząt, a nawet przepiórek. Po prostu przymocuj go do korzenia dzioba kury. Powodują one, że kura nie widzi przed nimi, więc nie mogą nawet zaatakować drugiej kury. Widzi tylko podajnik i poidło.
- Leczenie ran. Inną opcją leczenia rany jest zastosowanie maści, takiej jak framycoin, nagietek, a nawet wazelina. Zalecamy pomalowanie rany, jeśli kura nie zostanie ranna głęboko w dolnej warstwie skóry, nie zobaczy mięsa ani nawet kości.
Kauteryzacja dziobów
Czasami nazywany także przycinaniem lub skracaniem kur. Przed przystąpieniem do samej kauteryzacji wypróbuj okulary przeciw kanibalizmowi, ponieważ ten krok jest nieodwracalny i można go wykonać tylko za pomocą specjalnej maszyny i nie każdy hodowca może to zrobić. Po samej procedurze kura może przyjmować jedzenie, ale nie ma możliwości dziobania, więc nie grozi niebezpieczeństwo zranienia innych kur we stadzie.
Czasami pojawienie się kanibalizmu może być prawdziwym problemem, ale jeśli zastosujesz się do powyższych rad, wkrótce Twoja hodowla znów będzie w porządku. Życzymy powodzenia.