Od czasu do czasu słyszymy w wiadomościach o ptasiej grypie, którą mogą zakazić się nasze kury. Pytanie brzmi istnieje jakaś metoda na to aby zapobiec zakażeniu się tą paskudną chorobą a hodowca nie musiałswego stada likwidować.
Na samym początku warto przypomnieć, że kura to ptak więc nic dziwnego że nie zabardzo może uciec przed tą chorobą. Ale nie panikujemy wszystko zależy od radzaju grypy. Jak wiemy choroba ta może spowodować ogromną katastrofę w której hodowca straci wszystko i musí zaczynać od samego początku. Narzuca się pytanie. Czy są środki zapobiegawcze? Jak chronić całe stado aby nie wznikły koszty? A co tj. w ogóle ta ptasia grypa?
Ptasia grypa
Szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Jest odnaleziona ale bardzo skomplikowana, ponieważ jak już tak bywa w przypadku wielu wirusów odmiany ptasiej grypy nieustale ewolują a wzorce różnią się w zależności od obszaru geograficznego i pory roku. Zatem poniżesze informace są w uproszczonej wersji tak aby i początkujący agrotechnik tomu rozumiał i mógł ochronić swoje stado.
- Wirus jest nazywany ptasią grypą i w zasadzie ma taka samą postać jak grypa u człowieka.
- Z technicznego punktu widzenia klasyfikuje się go jako wirus odzwierzęcy co oznacza że przenosi się w większości u zwierząt, w tym przypadku u ptaków ale uwaga może się przenieść i na człowieka.
- Wiadomo że ptasia grypa jest przenoszona i rozprzestrzeniana głównie przez dzikie ptactwo w szczególności przez mewy i gołębie oraz ptactwo wodne np. kaczki i gęsi.
- Zainfekowane ptaki przenoszą wirusa w przewodzie pokarmowym i oddechowym oraz rozprzestrzeniają go ze śliny, wydzieliny z nosa i kału. Inne ptaki zarażają się gdy dojdzie do kontaktu z tymi wydzielinami lub dotkną dowolnej powierzchni na której pozostaną wirusy
- Istnieją dziesiątki rozdzajów ptasiej grypy. Najczęstszą i wysoce zakaźną chorobą o której wiemy że atakuje kury i ptactwo wodne jest korzeń wirusa znamy go jako H5N1 i H7N9
Grypę przenoszą dzikie ptaky, które żyją w około nas.
Objawy grypy
W ptasiej grypie występują dwie rózne odmiany: nisko patogenna i wysoce patogenna. Obie mogą się bardzo szybko rozprzestrzenić we stadzi, ale jak sugerują same nazwy ta o najniższych wartościach wirusa nie ma tak katastrofalnego wpływu na stado kur jak ta o wysokiej zawartości wirusa. Nisko patogenna grypa jest najczęstszym rodzajem atakującymm małe podwórka hodowców powodując bardzo łagodne objawy i u większość hodowców nawet nie zauważy że we stadzie pojawiła się grypa.
- Charakterystyczne niebieskie zabarwienie głowy i szyi.
- Spuchnięta głowa
- Wyciek wydzielin z oczu i nosa
- Trudności w oddychaniu - kichanie, grzechotanie i zadyszka.
- Biegunka
- Anoreksja
- Niska lub zerowa produkcja jaj.
- Nagła śmierć
Czysty kurnik to podstawa w zapobieganiu szerzenia się ptasiej grypy.
Za wszelką cenę ochronić kury
Żaden hodowca nie chce, aby ptasia grypa pojawiła się w jego hodowli, jednak czasami prawdopodobnie nieświadomie robią rzeczy, które w ogóle nie są związane z ochroną stada przed tą pasukdną chorobą. Co więc warto wiedzieć aby uchronić hodowlę przed tą niebezpieczną infekcją?Żaden hodowca nie chce, aby ptasia grypa pojawiła się w jego hodowli, jednak czasami prawdopodobnie nieświadomie robią rzeczy, które w ogóle nie są związane z ochroną stada przed tą pasukdną chorobą. Co więc warto wiedzieć aby uchronić hodowlę przed tą niebezpieczną infekcją?
- Nie mieszaj stada. Nigdy nie wprowadzaj nowych kur do tych starszych. Bowiem istnieje ryzyko że mogą być zakażone i zarażą wszystko, co do tej pory posiadasz. Trzymaj nowe stado poza zasięgiem obecnego przez co najmniej 14 dni i sprawdzaj je pod kątem oznak choroby..
- Bezpieczny wolny wybieg. Jeśli to możliwe, trzymaj wszystkie dzikie ptaki poza zasięgiem zagrody i zawsze sprawdź czy nie ma gdzieś niepotrzebnego pożywienia w pomieszczeniu lub wokół niego, które przyciągnęłoby dzikie głodne ptaki do zagrody. Siatka tekstylna, która musi być rozciągnięta wokół całej zagrody, tj. Od góry, okazała się bardzo dobrą barierą przed atakami ptaków wśród hodowców. Jeśli trzymasz kaczki lub gęsi, upewnij się, że ich staw lub obszar wodny, którego używają, nie przyciągają dzikich ptaków, które mogły zostać zarażone ptasią gryp
- Czystość. Nie bez powodu mówi się, że czystość to 50 % zdrowia. W przypadku ptasiej grypy jest to podwójnia prawda. Bardzo ważny jest czysty wybieg karmniki, poidła, ale także chodniki i całe otoczenie zewnętrzne wokół wolnego wybiegu. Pamiętaj również, aby dokładnie wyczyścić obuwie mające kontakt z obornikiem. Ponadto dobrze jest zminimalizować liczbę osób zajmujących się obecnie drobiem, szczególnie w przypadku hodowców, których stado liczy kilkadziesiąt sztuk.
Jeśli podejrzewasz, że twój drób może być zarażony ptasią grypą, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem lub odpowiednim organem ds. Higieny, który zapewni dalsze działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.