Zdecydowana większość kur może się pochwalić przepięknym grzebieniem. Ale dlaczego tak właściwie jest? Skąd się wziął ?
Jest to ta najpiękniesza ozdoba kury, co prawda nie każda może się ją pochwalic, ale ty, które ją posiada, może być z niej bardzo dumne i chwalić się na całego. Musimy jednak powiedzieć, że grzebień jest jednym z najbardziej wrażliwych miejsc na ciele kury. Więc jeśli nie musisz, tak go nawet nie dotykaj. Wszelkie obrażenia lub uszkodzenia są dla nich bardzo bolesne i dlatego dobrze jest obserwować, dostrzegać i ewentualnie dbać o grzbiety swoich kur.
Ale nie każdy grzebień taki sam
W momencie kiedy zaczynamy mówić o grzebieniu, z pewnością nie mamy na myśli grzebienia, za pomocą którego czeszemy sobie włosy, ale możemy byc prawie pewni tego że nazwa tej nejpięknijszej ozoby powstała od tego małego przydającego się w codziennym życiu sprzętu. Grzebień jest bardzo wyjątkową i ważną częścią ciała kury. Pierwsza wzmianka o grzebieniach pochodzi z czasów prehistorycznych, gdzie znaleziono je w szczątkach dinozaurów Edmontosaurusa - jednego z ostatnich dinozaurów na Ziemi.
Dlaczego właśnie kura go ma?
Teraz Cię zaskoczymy, Jedną z ciekawostek jest bowiem to,że grzebień u kurczaka nie jest w rzeczywistości żadnym organem, takim jakim jest serce, płuca lub nerki. Ta mała czerwona rzecz wystająca z głowy każdego kurczaka służy do kilku użytecznych celów. Zastanawiasz się jakich? Tak czytaj dalej… na przykład:
- Wskaźnik zdrowia. Kolor grzebienia wskazuje na zdrowie kur. Naturalny i zdrowy grzebień będzie czerwony, fioletowy lub czarny - w zależności od rasy. kokoszka, która jeszcze nie złożyła jaja, będzie miała mały i pozornie przezroczysty grzbiet, co jest normalne, ponieważ jej hormony jeszcze nie w pełni funkcjonują jak mają. Jeśli zauważysz blade lub skurczone grzbiety w twoich kur i kokoszek, na pewno będzie z nimi coś nie tak z punktu widzenia zdrowia i lepiej będzie, jeśli jak najszybciej zaczniesz szukać przyczyny tego przebarwienia.
Wystepuje bardzo mało ras, które nie posiadają grzebienia.
- Termometr. Żadna kura nie może się pocić, dlatego musí przede wszystkim słuchać i jednocześnie postępować zgodnie z wzkozówkami swojego ciała, aby uniknąć przegrzania organizmu. Grzebień jest rodzajem takiej mini klimatizacji. Odpowiada za chłodzenie i ogrzewanie. Latem, gdy jest naprawdę gorąco, wentyluje część ciepła natomiast zimą pomaga zapobiegać utracie ciepła.
- Atrakcja seksualna. Po urodzeniu kurczaki mają małe i niewyraźne grzbiety. Kiedy zaczynają dojrzewać, grzbiety zaczynają rosnąć pod wpływem hormonów. Testosteron pomaga kogutom w dużym i rzucającym się w oczy grzebieniu, podczas gdy estrogen wyczarowuje mniejszą wersję dla kuri kokoszek. Wybierając partnera, kura lub nawet kogut chce połączyć się z najsilniejszą osobą, ponieważ tylko w ten sposób ich potomstwo ma największą szansę na przeżycie. Grzebień zapewni im zarówno siłę, jak i witalność przy wyborze.
Rodzaje grzebieni
Aż na parę wyjątków,, w którym znajdują się rasy nie posiadające grzebienia możemy mówic o 9 rodzajach tej przepięknej ozdoby, którą sie chwali każda kura lub kokoszka czy kogut na podwórku.. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie grzbiety są takie same, tak tak nie jest to dokońca prawdą. Jakie rodzaje grzbietów można zaobserwować u kur? Powiedzy sobie o nich
- Grzebień pojedyńczy – leghorn
- Grzebien rużyczkowy- wyandotte
- Podwójny – minorka
- Orzechowy – kohin.
- Groszkowaty – brahma
- Liściowy – czubatka
- Pucharowe – kury sicylijskie
Zimą ważne jest regularne smarowanie grzbietów wazeliną.
Grzebienie i ich problemy
Jak każdy inny narząd w ciele i grzbiet może cierpieć na kilka chorób. Krwawienie jest jednym z najmniej powszechnych, ale wystepują również choroby , które są bardzo częste i należy im wczas zapobiegać.
- Ospa. Rozprzestrzeniają się jak huragan wśród kur w stadzie. Dlatego dobrym pomysłem jest natychmiastowe odizolowanie zainfekowanej kury od reszty i rozpoczęcie leczenia. Ospa wietrzna nie jest zakaźna dla ludzi. przenosza ja komary, dlatego dobrze jest sadzić rośliny, które eleminują irytujące owady w zagrodzie, takie jak nagietek.
- Odmrożenie. Jest to bardzo poważny problem, szczególnie w zimie, a zwłaszcza przy dużych grzbietach, które najbardziej cierpią z powodu odmrożenia. Gdy tylko mróz zaatakuje tkankę, zostanie ona trwale uszkodzona. Wazelina lub indulona bardzo dobrze sprawdzają się w walce z odmrożeniami i wystarczy nakładać je niewielką warstwą regularnie na grzbiety w miesiącach zimowych.
Czy wiesz również, że niektóre badania wykazały, że kura z większymi grzebieniami ma mocniejsze kości i składa więcej jaj?