Przyczyny złego wylęgu kurcząt

Blog Opublikowano 20.04.2020

Żaden uczony nie spadł z nieba, a zwłaszcza jeśli jesteś niedoświadczonym hodowcą w swoich pierwszych wylęgowych kurczętach. Jakie są najczęstsze powody, dla których jedna pisklę nie wykluwa się z jajka?

Niezależnie od tego, czy jesteś lęgowcem wylęgowym z jaj kurzych, gęsich, kaczych czy przepiórczych , zawsze będziesz najbardziej zainteresowany wykluwalnością , tj. Liczbą wyklutych jaj z ich całkowitej liczby umieszczonej w wylęgarni. Jednak przy każdym kreskowaniu należy wziąć pod uwagę, że może wystąpić szereg problemów, które spowodują słabe kreskowanie lub jego brak. Istnieje wiele przyczyn i zwykle idą one w parze, więc jeśli zapobiegniesz jednej, wyklucie i problem numer dwa lub trzy przejdą.

TOP jajka

Aby cała praca zakończyła się sukcesem, jak życzy sobie każdy hodowca, bardzo, bardzo ważne jest, jakie jaja będą przechowywane w wylęgarni . Tylko najlepsze jaja mogą zagwarantować nawet najlepsze sukcesy, a cała inkubacja pójdzie jak masło. Skoncentruj się głównie na:

 • Nawożone. Niezapłodnione jaja nie wrócą dobrze. Czasami zdarza się również, że kogut jest zbyt młody, więc logicznie nie może nawet zapłodnić stada kur. Tak więc naprawdę wkładaj tylko jaja do wylęgarni, o których wiesz, że na pewno zostaną zapłodnione .

Dodanie wody do wylęgarni jest jedną z najważniejszych części wylęgu.

 • Przechowywanie Czy kupujesz jaja wylęgowe, czy przechowujesz je od kur, zanim umieścisz je wszystkie w wylęgarni? Następnie należy przestrzegać pewnych zasad ich przechowywania.
 • Shell. Tylko zdrowa i dobrze dojrzała kura może złożyć jajo najwyższej jakości do inkubacji. Skorupa nie powinna być w żaden sposób zdeformowana ani uszkodzona, takie jajka należą raczej do bułki niż do wylęgarni, dlatego zawsze należy wybierać je do inkubacji z zachowaniem ostrożności i staranności.

Najczęstsze problemy

Czy inkubujesz własne jaja? Prawdopodobnie napotkałeś jeden lub więcej problemów z tym, dlaczego kurczaki się nie wykluły , jak widziałeś na filmie lub powiedział ci sąsiad. Jeśli jesteś nowicjuszem, nie martw się, za każdym razem „pierwszy raz” wymaga czasu i najpierw musisz to rozgryźć. Oto typowe problemy i rozwiązania dla każdego początkującego hodowcy.

 • Martwe pisklęta. Czy większość twoich kurcząt wykluła się? Może to skutkować na przykład wyłączeniem prądu , niedostatecznym obrotem jaj, ale także zainfekowanych jaj przed umieszczeniem ich w wylęgarni . Skoncentruj się na wszystkich tych aspektach przed ponownym wykluciem, a na pewno wyeliminujesz problem.

Wybór odpowiednich jajek do wylęgarni jest czasem fajnym orzechem.

 • Przyklejanie kurczaków do skorupy. Problem ten prawie zawsze związany jest ze zbyt niską wilgotnością w wylęgarni, a także z niską temperaturą. Dlatego przed dalszym wykluwaniem skup się głównie na wilgotności i temperaturze, a zwłaszcza, aby te dwie wartości nie zmieniały się zbytnio w wylęgarni.
 • Dotknięte kurczaki. Czasami zdarza się, że nogi małych kurczaków są karłowate lub nawet brakuje. Najczęstszą przyczyną jest przegrzanie w wylęgarni , a zatem niewystarczające uzupełnienie wody. Dlatego zawsze upewnij się , że zbiornik jest pełen wody.

Dlaczego zawodzi?

Jaja, które się nie wykluwają, są z pewnością dużym rozczarowaniem, a w niektórych przypadkach kosztownym doświadczeniem hodowcy. Zapobieganie takim stratom jest z pewnością interesujące dla każdej gorzelni, która, że tak powiem, poniosła porażkę. Na czym więc należy się skupić podczas wykluwania się ?

 • Wilgotność
 • Temperatura
 • Wentylacja
 • Rotacja
 • Zapobiega awarii zasilania.
 • Regularne uzupełnianie wody .
 • Nie poruszaj wylęgarnią podczas inkubacji.

Że pierwsze wyklucie się nie powiodło? Nieważne, głowa panny młodej, wszystko potrzebuje czasu, a zwłaszcza cierpliwości. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami