Ludzie, którzy mają duży ogród i doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia pszczół i mają bliski związek z pszczelarstwem w swojej rodzinie, mogą zdecydować się na hodowlę pszczół, a może także wskazać, gdzie wziąć ule. Ule z pewnością można kupić, ale być może jedno z nich będzie trudne do wyprodukowania takiego ula.
Współczesne pszczelarstwo próbuje powrócić do mniej uprzemysłowionego sposobu pozyskiwania miodu przy użyciu mniejszych kolonii, zwykle od 10 000 do 30 000 pszczół. Poniżej nauczymy Cię w Slepičářu, jak zbudować taki ul , który jest powszechny w pszczelarstwie na całym świecie. Ula nazywa się Langstroth i można go dostosować do wielkości dowolnej kolonii, co oznacza, że nie musisz od razu planować wielkości swojego pszczelarstwa na początku swojej podróży, aby być dobrym pszczelarzem, ponieważ ten ul pozwala kontynuować budowanie i dodawanie kolejnych w zależności od liczby aktualnie posiadanych pszczół. lub planujesz posiadać.
Wybór materiału
Większość pszczelarzy ma pewien związek z przyrodą i wie, że pszczelarstwo przywraca coś, co dzieje się w samej naturze, ale w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja człowieka, więc doskonale wiedzą, że drewno jest najlepszym materiałem do produkcji uli. . Drewno samo w sobie jest pierwszym wyborem natury, w przeciwnym razie same pszczoły żyłyby bez ludzkiej interwencji. Nie znaleźliby plastiku nawet w naturze. Niemniej jednak każdy hodowca ma do wyboru kilka rodzajów materiałów, w szczególności:
- Drewno Jakie drewno najlepiej nadaje się do budowy uli? Najlepszym i najpopularniejszym drewnem dla pszczelarzy jest sosna , następnie świerk, dąb i wreszcie buk. Zdecydowanie konieczne jest unikanie drewna, które zostało potraktowane chemikaliami, ponieważ zdecydowanie chcesz, aby ule były nietoksyczne, a zatem naturalne.
Oryginalne ule budowano głównie ze słomy.
- Plastikowe Plastik to także kolejny surowiec, który można wykorzystać do produkcji uli, ale trudno będzie z nim pracować w domu. Plastikowe ule można najlepiej kupić w sklepie pszczelarskim, a wszystkie z nich są wykonane z tworzyw sztucznych, które są certyfikowane do kontaktu z żywnością .
- Słoma Już tysiąc lat temu ule znaleziono w prawie każdym ogrodzie lub na łące, a ponieważ nie było plastiku, a drewno było drogie, większość z nich była zbudowana ze słomy . Dzisiaj taki ul jest prawdziwą rzadkością i de facto prawie nigdy nie jest produkowany. Jego produkcja byłaby bardzo czasochłonna, aw dzisiejszych czasach chorób i zmiennej pogody nawet takie ule nie oznaczałyby już 100% bezpieczeństwa dla pszczół .
Kompozycja ula
Dziś ule, a nawet pudełka i pudełka, mają na celu wspieranie zdrowia społeczeństwa pszczół, a jednocześnie ułatwiają pszczelarzom usuwanie miodu z ula przy jak najmniejszym zakłóceniu. Z jakich części składa się ul, jak nazywają się części i czy ważne jest, aby zrobić je dokładnie tak, jak jest to znane w ulu po stójce, czy też możemy dodać trochę naszej wyobraźni podczas budowy i wymyślić coś nowego dla pszczół?
Nawet mniej wykwalifikowany pszczelarz może wyprodukować mniejszą liczbę uli.
- Rozszerzenie Należy do najważniejszej części całego ula. Ule przedłużające Langstroth są najczęściej stosowanymi systemami uli nie tylko w Czechach, ale także na całym świecie dzięki ich praktyczności . Główną zaletą uli przedłużających jest łatwy dostęp do wnętrza ula, do ram , a zatem także do miodu.
- Dno Każde dno ula należy wyposażyć w siatkę , dzięki czemu będziesz miał szansę kontrolować wszystkie upadki pszczół. Dno służy przede wszystkim pszczołom do łatwego rozpoczęcia lotu i ponownego lądowania. Dlatego powinien zawsze być mocny i dobrze zakotwiczony w samych załącznikach.
- Wieko Wieko jest ostatnią częścią ula, ale bardzo konieczne. Większość pszczelarzy ma dwie pokrywki, jedną na lato, a drugą na zimę, która jest izolowana aluminium, aby zapewnić większe bezpieczeństwo pszczołom po ciężkiej zimie. Na pokrywie można również umieścić metalowy dach, aby chronić cały ul przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Jak to zrobić
Oprócz niezbędnych narzędzi, takich jak wiertarka , piła ręczna, miernik, imadło, młotek lub szlifierka, będziesz potrzebować również ściętych śrub , sklejki i desek oraz, oczywiście, dużo wyobraźni i cierpliwości, aby stworzyć własne ule. W tym filmie możesz śledzić rzeczywisty proces produkcyjny całego ula:
Drewno było idealnym i najlepszym dostępnym materiałem do krajowej produkcji uli przez wiele stuleci i odważymy się napisać, że pozostanie na tysiące lat.