Pochodzenie i życie matki pszczoły

Blog Opublikowano 20.04.2020

Matka pszczółka lub królowa jest znacznie mniej zajęta niż robotnica, ale bez niej nie byłoby kolonii pszczół. Dlaczego jej rola w społeczności pszczół jest tak ważna, gdzie rodzi się królowa pszczół i jakie jest jej życie? Czy to jest długie czy krótkie?

Każde dziecko w wieku szkolnym uczy się o pszczołach, czasem nawet dzieci w przedszkolu spotkają to małe i bardzo przydatne stworzenie. W końcu nawet ekscytujące przygody pszczoły Mayi i jej przyjaciółki Vilík są znane na całym świecie, a wiele ciekawskich głów dzieci interesuje się tym, jak żyją pszczoły , jak żyją, co jedzą, jak się rodzą i dlaczego jest tylko jedna matka dla tysięcy pszczół. Dlaczego królowa pszczół otrzymała tak wymyślny przydomek i została nazwana królową pszczół ? Czy w ogóle jest takie imię?

Królowa bez korony

Termin królowa pszczół należy do każdej dorosłej kojarzonej pszczoły, która żyje w społeczności pszczół i dlatego zazwyczaj jest matką większości, jeśli nie wszystkich, pszczół. Tylko larwa, która została specjalnie nakarmiona przez robotników, aby stać się dorosłym seksualnym, stanie się królową pszczół. W każdym ulu jest tylko jedna królowa, którą wszystkie pszczoły zaciekle chronią i podążają za wszystkim. Dlatego pracownicy nigdy nie karmią dwóch lub więcej pszczół jednocześnie, zawsze wybierają tylko jedną wybraną. Jakie są role królowych pszczół i jaka jest ich rola w ulu ?

  • Składaj jaja i gwarantuj ich wystarczalność.
  • Rój i miej jak najwięcej uli.
  • Wykonuj loty zaręczynowe .
  • Jeśli to konieczne, musi zabić swoje skarpetki.

Nawet królowa pszczół czasami musi zostać zastąpiona nową w ulu .

Pochodzenie matki

Istnieje wiele powodów, dla których cała kolonia pszczół nagle decyduje się na wychowanie matki w danym momencie. Oto najczęstsze trzy, które występują najczęściej w ulach:

  • Rój pszczół. Rój pszczół jest rodzajem naturalnego sposobu, w jaki pszczoły rozmnażają się spontanicznie. W tej chwili nie chodzi o reprodukcję samych pszczół, ale całej kolonii pszczół w celu zbudowania nowego ula. Jeśli kolonia pszczół decyduje się na rozmnażanie, musi wychowywać tak zwane młode młode matki . Ich matki używają ich do tego . Gdy tylko nowa matka wykluje się, obecna wylatuje z ula i zaczyna szukać nowego miejsca, w którym mogłaby ponownie osiąść z robotnikami.
  • Utrata matki Od czasu do czasu można znaleźć przypadek, że matka strat rodzin pszczelich nawet. Zwykle dzieje się tak podczas inspekcji ula, ponieważ wszystkie interwencje pszczelarza w samych ulach powinny być ograniczone do najistotniejszych rzeczy. Matka może się mylić z nimi. Naprawdę zajmuje to tylko kilka minut, zanim inne pszczoły dowiedzą się, że ich królowa zniknęła, a następnie wychowują kolejną młodą matkę z młodych larw robotników .
  • Zła matka Niestety tak się dzieje. A jeśli kolonia pszczół jest niezadowolona ze swojej obecnej królowej , bardzo cicho wymieni ją na inną. W praktyce wygląda na to, że stara matka załaduje kilka misek, pozostanie w ulu i zaczeka, aż jej córka zacznie kłaść, gdy tylko odniesie sukces, pracownicy zaczną opiekować się córką - nowa matka i stara matka umrze.

W ulu prowadzonym przez pszczelarza królowa żyje maksymalnie od dwóch do trzech lat.

Oczekiwana długość życia

Jeśli mówimy o naturze królowej pszczół, tj. Tej, która żyje bez pomocy pszczelarza , będzie żyła przez 5 lat , ale zwykle umiera w wieku trzech lat. Pszczelarze najczęściej zmieniają swoją królową po około dwóch latach, ponieważ jej potencjał maleje - matka traci feromon. Jednak w dziedzinie owadów możemy uznać taki wiek pszczół królowych za wyjątkowy , ponieważ może on składać do 2000 jaj dziennie , więc świadomie oblicz sobie, ile to jaja rocznie, a ile dopiero za dwa lata.

Hodowla królowej

Przez wychowanie królowej rozumie się proces, w którym pszczelarz opiekuje się młodymi zapłodnionymi pracownikami, aby z czasem mogły stać się królowymi. W tym procesie ważne jest stworzenie zrównoważonej społeczności pszczół w ulu . Tak zwana metoda Doolittle jest najczęściej stosowana w hodowli, która polega na umożliwieniu młodym pszczołom samodzielnego znalezienia swojego miejsca w ulu , tak aby pszczelarz w ogóle nie ingerował w sam podział. Następnie pszczelarz musi zabezpieczyć istniejącą kolonię pszczół w nowym przedłużeniu i ramie, które przygotował w ulu.

A co z tobą, czy chciałbyś być królową pszczół, czy wolałbyś zostać tym, kim jesteś?