Ochrona drobiu w zimowej wodzie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Wszyscy wiemy, jak ważna jest zimowa gotowość, szczególnie dla naszych pierzastych przyjaciół. Czasami naprawdę lepiej nie lekceważyć zimy i dokładnie przygotować drób wodny, szczególnie jeśli na wiosnę chcesz cieszyć się radością noworodków.

Niezależnie od tego, czy trzymasz gęsi , kaczki czy mulardy na swoim podwórku, jest to drób, który jest bardzo dobrze wyposażony na pobyt na zewnątrz, nawet w zimie. Gęsi i kaczki są odpornym drobiem , który doskonale uzupełnia hodowlę kur nawet w zimie, jednak nawet zimą często toczą się po podwórku w śniegu i mrozie, więc mają pewne potrzeby, których hodowcy nie mogą przeoczyć i zaadaptować w zimie. Wystarczy kilka prostych wskazówek i wskazówek, a ptactwo wodne nie tylko będzie zdrowe w zimie, ale także przyniesie korzyści całej rodzinie.

Pielęgnacja na noc

W przeciwieństwie do kur , które mogą z łatwością wytrzymać zimno wokół -5 ° C, ptactwo wodne jest znacznie lepiej. Kaczki i gęsi nie mają nic przeciwko temperaturom w okolicach - 12 ° C. Czasami jednak, jak u kur, może wystąpić odmrożenie , które może później prowadzić do amputacji lub utraty kończyn. Co szczególnie należy zrobić w przypadku ptactwa wodnego w nocy, aby zapobiec odmrożeniom i uszczęśliwić drób?

  • W nocy drobiu pomaga wysokotłuszczowa , kaloryczna żywność, taka jak kukurydza lub orzeszki ziemne. Kaczki i gęsi nie gardzą ciepłymi ziemniakami zmieszanymi z pszenicą .
  • Upewnij się, że kaczka lub gęś są dobrze wentylowane . Jest tak, ponieważ ptactwo wodne uwalnia dużo wilgoci podczas oddychania, a wilgoć może prowadzić do odmrożenia. Otwory powinny znajdować się wysoko nad poziomem podłogi.
  • Drób nie potrzebuje wody w nocy , po prostu się w nią bawią, a skończy się to rozlaniem i zamarznięciem na podłodze.

Pióra są równie ważne dla gęsi i kaczek w zimie, jak dobra dieta.

  • Przygotuj cięższą warstwę pościeli na podłodze, aby stopy dziewcząt były ciepłe. Możesz również użyć mniejszej warstwy słomy wzdłuż wewnętrznych ścian.
  • Kaczki i gęsi nie potrzebują w nocy światła, aby emitować ciepło. Będzie trwać bez problemów nawet na zimno do rana, a unikniesz ewentualnego pożaru.
  • Licz na około jedną kaczkę - gęś na metr kwadratowy. Im mniejsze miejsce przebywania w zimie, tym lepiej drób będzie wytwarzał ciepło ciała.

Codzienne zmartwienie

Kaczki i gęsi nie przejmują się zimnem nawet w ciągu dnia. Jedyne, co im się nie podoba, to wiatr. W ciągu dnia, kiedy słońce czasem wschodzi na zewnątrz, zostaw drób spokojnie w padoku, dostaną trochę ciepła, a dziewczynki trochę chodzą. Jak chronić je przed wiatrem w ciągu dnia i co wyposażyć drobiu, aby prosperował i był zdrowy przez całą zimę?

  • Palety, kikut, ława. Chociaż zamarznięta i śnieżna gleba jest pięknym widokiem dla oczu, ptactwo wodne nie jest dobre. Jeśli zobaczysz kaczki lub gęsi stojące na jednej nodze lub przechodzące z jednej nogi na drugą, prawdopodobne jest, że ich nogi są zimne. Drewniane deski, słoma, ławka, a nawet niski pień stanowią zatem idealny wybór tego, co trzeba po prostu na różne sposoby umieścić w całej obudowie na zewnątrz i od razu poczują się lepiej.

urocza kaczka GIFAnimowany GIFkaczka GIF

  • Karmienie zielone Niestety, ptactwo wodne nie spotka na zewnątrz trawy i innych chwastów na zewnątrz, jednak doświadczony hodowca wie, jak uszczęśliwić dziewczęta nawet zimą. Takie warzywa w postaci sałatki z kapusty , kapusty lub ogórka z pewnością przydadzą się zarówno gęsi, jak i kaczek. Oczywiście niektórzy hodowcy dodają także suszone siano, marchew lub liście kalarepy.
  • Feed Oprócz wspomnianych już warzyw wszystkie kaczki i gęsi powinny mieć dostęp do granulek ptactwa wodnego w ciągu dnia, które można urozmaicać, mocząc je na zakwasie lub kefirze . To nie ma znaczenia, płatki owsiane i mąka pszenna lub kukurydziana złom .
  • Woda Zimą ptactwo wodne niekoniecznie musi pływać w basenie lub stawie, ale w letnie dni dobrze jest popływać przez chwilę w lawie lub małej wannie . Tak szybka kąpiel jest bardzo ważna nawet w zimie, a jeśli kaczki i gęsi bawią się w wodzie przez pewien czas, istnieje pewność, że woda nawet nie zamarznie.

I na koniec jeszcze jedna rada od nas, jeśli boisz się zamrożonej wody w wiadrze, dodaj około 3 cm słomy na jej dno, a dopiero potem wlej wodę . Wynika to z faktu, że słoma pomaga zminimalizować tworzenie się lodu, dzięki czemu woda pozostaje w stanie płynnym przez dłuższy czas, nawet jeśli jest mróz.