Pierwsze wylęgarnie lub w całej ich historii

Blog Opublikowano 20.04.2020

Jest rok 1844 i właśnie rozpoczyna się druga amerykańska inwazja na Chiny, ale nie tylko, pierwszy inkubator wynaleziono w Ameryce właśnie w tym roku. Jaka była jego następna podróż i dla jakich jajek był przeznaczony?

Starożytni Egipcjanie wiedzieli, że inkubacja jaj, a następnie ich wylęganie pod słońcem, nie były niczym nowym, ponieważ ich pierwsze jaja wykluły się w zabłoconych chatkach co najmniej 3000 lat temu, a Chińczycy nie pozostawali w tyle, mogli wykluć się z jaj około 250 pne Dalej zawodnicy niemal natychmiast dołączyli do pionierów wylęgarni i nie byli to kanadyjki, sędzia dla siebie. W 1896 roku pewien Charles Cyphers wynalazł wylęgarnię o dużej pojemności, w której można umieścić do 20 000 jaj kaczych. Ale jak to było z wylęgarniami i czy naprawdę należy do niezbędnej części hodowli, czy hodowca może się bez tego obejść?

Chińskie kury

Tak jak Egipcjanie korzystali z pomieszczeń, w których spali, i zgnilizny zgniłego obornika , tak Chińczycy nie wymyślili nic innego. Oczywiście każdy pokój miał starannie rozwiniętą wentylację, dzięki czemu można go szybko schłodzić i użyć otwartego ognia do podniesienia temperatury, a następnie położyć jajka na słomie lub odwróconym stożku, który był częściowo przykryty popiołem i siedzącym na nim „koszem” jaj. Nawet wtedy Egipcjanie i Chińczycy obracali jajka dwa razy dziennie, wiedząc doskonale, że jeśli tego nie zrobią, zarodek przylgnie do skorupy i umrze. Udowodniono, że taka egipska lub chińska rodzina była w stanie sprzedać do 30 000 kurczaków tygodniowo.

Parada „starych” wylęgarni.

Postęp europejski

A jeśli uważasz, że w tym czasie Europa pozostawała w tyle, to się mylisz. Już w połowie 1600 roku Europejczycy byli świadomi sukcesu jaj wylęgowych innych cywilizacji i, oczywiście, nie chcieli tu pozostać w tyle, więc zaczęły pojawiać się pierwsze publikacje o tym, jak wykluwać i hodować kury wszelkiego rodzaju o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy było to pierwsze jajko, czy kurczak, dzielę ludzi na dwa obozy, więc tym razem unikniemy tego, ale na pewno zainteresujecie się wpływem, jaki w ogóle doprowadził Europę do udomowienia kurczaków . Dlatego ujawnimy kilka z nich, a zatem:

  • Mecze koguta. Jednym z pierwszych efektów udomowienia kur było zwalczanie kogutów, które doprowadziło do rozprzestrzeniania się drobiu na całym świecie. Wiele wersetów biblijnych obejmuje kury i koguty. Hodowla i selekcja kurcząt na przestrzeni wieków doprowadziły do około 350 kombinacji cech fizycznych znanych do dziś.
  • Wysoka produkcja jaj. Już dawno temu wiedzieli, że dobrze odżywiona, a przede wszystkim zdrowa kura w odpowiednim środowisku może znosić średnio do 300 jaj rocznie. Ludzie byli również pewni, że zdolność do składania jaj była automatyczna i nie wymagała obecności koguta .

Nowoczesne wylęgarnie z pewnością oferują większy komfort hodowcom i samemu jaju.

Amerykańska pomysłowość

Pierwszy patent na amerykański inkubator lamp węglowych został udzielony w 1844 r. , Kiedy Lyman Byce został szczęśliwym wynalazcą. Dopiero w 1892 roku było używane przez wszystkie gospodarstwa w okolicy, wtedy na scenę wkroczyło Ertel Co. i jego założyciel, który stopniowo zaczął wymyślać i patentować kompletną serię inkubatorów drobiu. Jego wynalazek, który wymagał do pracy ciepłej wody i lampy naftowej, gwarantował równomierne ciepło w wylęgarni, a tym samym możliwość wyklucia jaj kurzych, gęsich i kaczych. George Ertel zagwarantował, że inkubator Victor przez cały czas będzie ciepły, a jaja po prostu wyklują się. Nawet wtedy inkubator był wyposażony w lampę cieplną , ciepłą wodę, regulator wilgotności i tace zaprojektowane do właściwego przechowywania jaj .

Setki lat minęły z pewnością od pierwszych wylęgarni, a wylęganie jaj stało się zabawnym i bardzo prostym hobby dla wielu hodowców, ale najlepsze wylęgarnie kontrolowane przez komputer i w 100% udane nie zostały jeszcze wynalezione i może minąć kolejne 3000 lat, zanim ktokolwiek waży się tak wylęgarni. oddać do użytku i zdecydowanie poprzeć swoją decyzję.