Kura ma odmrożenia, co teraz?

Blog Opublikowano 20.04.2020

Ogólnie wiadomo, że kura jest bardzo odpornym ptakiem, ale nie może walczyć z mrozem, wysokim mrozem. Co zrobić, aby zapobiec odmrożeniom u kur i jak je wyleczyć, czy można je leczyć?

W bardzo zimne dni i noce kury na podwórku, ale także w kurniku, są zagrożone odmrożeniem . Możliwymi konsekwencjami są ból w dotkniętych obszarach , deformacja i utrata ruchliwości, krany są zagrożone zmniejszoną płodnością lub brakiem płodności i, oczywiście, zmniejszeniem produkcji jaj . Nawet przy wysiłku zapobiegawczym żaden hodowca nie może uniknąć łagodnych przypadków, ale wraz z nadchodzącą zimą wiedza o ich przyczynach i rozwiązaniach jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich dziewcząt.

Rozpoznanie odmrożenia

Odmrożenie, zarówno u ludzi, jak i zwierząt, występuje, gdy płyn wewnątrz komórek grzebienia kurczaka zamarza, tracąc w ten sposób tlen . Taka sytuacja ma miejsce, gdy kury są często narażone na silne mrozy, nie mają możliwości ukrycia się w kurniku, a ich zagrody pokryte są zimnym śniegiem, na którym biedak stoi cały dzień. Dlatego regularnie sprawdzaj swoje dziewczyny w padoku zimą, a jeśli pojawi się przynajmniej jeden z tych objawów, podejmij działania.

 • Grzebienie, płaty i pazury zaczynają zmieniać swój jasny czerwony kolor na wyblakły .
 • Kura staje się apatyczna i traci zainteresowanie wszystkim, co dzieje się wokół niej.
 • Zatrzymuje się sprzęgło jaj.
 • Grzbiety tracą kształt i ruchliwość.
 • Drób straci zainteresowanie wodą i paszami.

Mróz nie przeszkadza również kurczakom , ale musisz odpowiednio przygotować grzebienie dla dziewcząt.

Pierwsza pomoc

Dobrze zaprojektowana i zadbana kurnik powinien zapobiegać odmrożeniom u kur, jednak jeśli ekstremalne mrozy nadejdą zimą, odmrożenie może stać się dużym problemem nawet dla najbardziej doświadczonych hodowców. Najczęściej niepokoi koguty, których grzbiety i płaty są wielokrotnie większe od kur. Raz, nawet jeśli najmniejsze odmrożenie zostanie zarejestrowane u drobiu, nie panikuj, to nie koniec świata, ale lepiej nie czekaj na nic i rozpocznij leczenie. Na przykład:

 • Gorąca woda Czy widzisz zamrożony grzebień u kur, który stracił kolor i zaczyna czernieć? W żadnym wypadku nie należy próbować go przycinać . Jeśli to możliwe, przenieś kury do ciepła, namocz zamrożone pazury w ciepłej wodzie i naciśnij zamarznięty grzebień między dłońmi, aby go ogrzać, aby kolor i krew znów zaczęły w nim płynąć.
 • Mokra ściereczka. W przypadku zamrożonego grzebienia można również użyć małej ściereczki namoczonej w gorącej wodzie lub nawet podgrzanej do podgrzania. Zastosuj go do kurczaka na dotkniętym chorobą grzebieniu, pozostaw go włączony na około 15 minut, a następnie grzebień powinien zaczerwienić się i powinien sam się zregenerować. Zabieg odmrażania może potrwać do 14 dni, zanim pojawi się ponownie jasny kolor czerwony. W najgorszych przypadkach, jeśli spóźnisz się, kawałek martwej części sam odpadnie i nie odrośnie.
 • Infralamp. Jeśli masz w domu lampę na podczerwień, dotkniętą nią kurę można umieścić pod nią na kilka godzin, lampa zapewni wystarczającą ilość ciepła , poprawi krążenie krwi i zwiększy opór i tworzenie się tkanek.

Zwykła wazelina może również pomóc kurom.

Czy potrafisz im zapobiec?

Zdecydowanie tak. Najlepszym lekarstwem jest zapobieganie odmrożeniom . Istnieje wiele wskazówek i wskazówek dotyczących ochrony kur przed nieprzyjemnym odmrożeniem. Oprócz przygotowania hodowli na czas zimowy, możesz również dostarczyć te główne rzeczy, które pomogą zapobiec odmrożeniom u kur. Mianowicie:

 • Oczyść kurnik i wszystkie akcesoria przed zimą, a następnie ponownie, stosując kolejne wiosenne ocieplenie.
 • Druga warstwa ściółki w okresie zimowym pomoże zaizolować całą kurnik, częsta wymiana jest również konieczna, jeśli ściółka jest wilgotna.
 • Przewidując mroźne dni, regularnie nakładaj cienką warstwę wazeliny lub smalcu na wszystkie miękkie tkanki kur.
 • Konieczna jest również odpowiednia wentylacja, aby zapobiec wzrostowi wilgoci i amoniaku, które kury wydzielają wraz z obornikiem.
 • Woda w poidełkach powinna być raczej letnia, w przeciwnym razie późniejsze kapanie na kurę podczas picia może również powodować odmrożenia. Pod poidełkami można umieścić tak zwane podgrzewane podkładki, które zapobiegają zamarzaniu wody.
 • Kury same wytwarzają duże ilości wilgoci , głównie z oddychania, kału lub wycieków wody. W przypadku kondensacji okien lub nieizolowanych ścian kurnika należy odpowiednio i często wentylować kurnik.

Kiedy to się stanie, a twoja kura ma odmrożenia, spodziewaj się, że nie można jej już wyleczyć. Dlatego zapobieganie i interwencja w odpowiednim czasie oraz pomoc hodowcy są zawsze odpowiednie.