Jak karmić gęsi, aby wytrzymać trudną zimę

Blog Opublikowano 20.04.2020

Gęsie pióra z pewnością dobrze się ogrzewają i izolują ciepło, gdy są często używane jako poduszka i wypełniacz koców. Czy naprawdę może ochronić gęsi przed surową zimą, czy też interwencją samego hodowcy, jeśli nie chce stracić żadnej z gęsi?

Tak, gęsi mają grubą warstwę puszystych piór wokół większości swoich ciał, co pomaga im utrzymać ciepło nawet w najzimniejszych temperaturach. Jeśli trzymasz gęsi przez zimę, najważniejsze jest upewnienie się, że wszyscy dostaną wystarczającą ilość jedzenia i wody . Gęsi, podobnie jak kury, sprzątają, więc jedna gęś lub niewielka grupa nie może mieć ograniczonego dostępu do jedzenia i wody. Białka i tłuszcze w pożywieniu są niezbędne do przeżycia zimą, dlatego każdy hodowca powinien zapewnić stację karmienia, a nawet dwie w okresie zimowym, jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że jest przygotowany w równych częściach dla wszystkich gęsi.

Dieta zimowa

Ponieważ gryzienie zielonej trawy nie jest realną opcją w zimie, gęsi mogą potrzebować dodatkowego pokarmu, aby uzyskać składniki odżywcze, których potrzebują w zimie. Przeciętnie każda gęś powinna mieć 300 g ziarna w zimie, co oznacza bez dodanych warzyw, suszonego siana lub pokrzyw . Idealne jedzenie w diecie gęsiej to:

Gęsi nie tylko lubią chodzić po śniegu, ale także toczyć się.

  • Pszenica Zboża są doskonałym źródłem kalorii i węglowodanów . Zawierają także witaminy B, D i E. Gęsi można karmić pszenicą , kukurydzą, jęczmieniem, ale zimą żebrakiem . Musisz jednak pamiętać, że jeśli karmisz je pszenicą, lepiej nadać jej zmiażdżoną formę. Jeszcze lepiej karm gęsi odpadami pszennymi .
  • Seno Ze względu na to, że gęsi są wielkimi miłośnikami wypasu , trawa staje się głównym składnikiem ich diety. Jest źródłem składników odżywczych i lekkostrawnych, a także zawiera obfite witaminy i niektóre minerały. Ale co z zimą, gdy nie ma trawy? To kolej na siano, które nie jest zalecane do suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym . Optymalne do suszenia jako zapasu na zimę jest zacienione i dobrze wentylowane miejsce. Takie suszenie pomoże utrzymać maksymalną ilość użytecznych i korzystnych substancji w sianie.

śmiałek gęś GIFmarchewki GIF od It's Suppertimeok spełniające GIF

  • Igły Niekwestionowanym źródłem przydatnych i pożywnych substancji dla gęsi są igły. Możesz je przygotować jako pożywienie z dowolnego drzewa iglastego. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że okres zbiorów trwa od listopada do marca. W tym czasie igłymiękkie i zawierają minimalną ilość garbników. Powinny zostać zmielone przed karmieniem.
  • Warzywa Zimą gęsi mogą również dostać się do koryta lub karmnika wszystkiego, co zostało zebrane jesienią w ogrodzie. Na przykład kapusta , marchew, ziemniaki , buraki, różne warzywa na kiszonkę i rośliny okopowe. Kapusta jest źródłem aminokwasów, a także zawiera dużą ilość siarki. Z kolei marchew jest bogata we wszystkie rodzaje witamin.

Woda nie tylko gasi pragnienie

Chociaż trudno jest zapewnić dostęp do świeżej wody w akceptowalnej temperaturze, aby można ją było pić zimą, gęsi, podobnie jak kury , wymagają tego. Nie tylko kaczki, ale także gęsi mają trudności z połykaniem bez wody . Ich nozdrza mogą łączyć się z karmą, jeśli nie mogą ich dokładnie spłukać podczas karmienia, więc nawet jeśli karmnik jest pełny, nie pomoże im to, jeśli nie mają świeżej i odmrożonej wody. Dlatego zastanów się nad zakupem podgrzewanych mat do misek i obfituje w wodę. Gęsi potrzebują nie tylko wody, aby ugasić pragnienie, ale także używają wody do regulacji piór , aby mogły pozostać wodoodporne.

Tylko obfita dieta pomoże gęsi przetrwać nawet w zimnie.

Zimowe spacery

Ptactwo wodne, zwłaszcza gęsi, naturalnie chce pozostać razem w zimowe dni. Nawet zimą wolą wędrować po otwartej przestrzeni, nie lubią ukrywać się w gęsi . Zimą udają, że kąpią się na śniegu , jakby biały proszek był dla nich wodą. Pozwól im robić, co chcą, jest to naturalne i nie zaszkodzi im w żaden sposób.

Przy dużej ilości niezamrożonej wody i jedzenia większość gęsi będzie miała szczęśliwą zimę. Gęsi uwielbiają pływać , ale zimą nawet ich nie szukają, ponieważ wiedzą, że mogą bawić się nawet na śniegu i cieszyć się zimową zabawą, w której są zaskakująco uporczywe.