Wybór i dezynfekcja ściółki w kurniku

Blog Opublikowano 20.04.2020

Podobnie jak zmieniasz łóżko kilka razy w miesiącu, podobnie będzie z pościelą w gniazdach kur. Po prostu nie musisz traktować tej spójności ze sprzętem kurnika tak poważnie, jak wybierając nową pościel pasującą do kolorów sypialni.

Wszyscy hodowcy kur są z pewnością przygotowani głównie na stos jaj od kur niosek. Ale co wykorzystać na wysokiej jakości ściółkę na podłodze kurnika i co umieścić w gniazdach dziewcząt, aby składanie jaj było dla nich przyjemną rozrywką, a nie torturami? Wióry, siano , słoma czy co jeszcze? Jak często trzeba zmieniać pościel na nową i jak zapobiegać wąchaniu kilometrów?

Rodzaje „pościeli”

Istnieje kilka rodzajów pościeli lub pościeli, które można zastosować. Najlepsza pościel to taka, która jest wolna od kurzu i chłonna . Wybór pościeli może być kwestią osobistych preferencji i przystępności cenowej każdego hodowcy. Jeśli wybrana ściółka jest bezpieczna dla kur, wybór należy do Ciebie. Masz wybór:

  • Słoma Zwykle stosuje się go głównie w układaniu gniazd . Może być również stosowany jako pościel na podłodze, ale nie jest bardzo chłonny i może szybko zmoknąć. Jest również łatwy do zagęszczenia , dlatego należy go regularnie zmieniać .
  • Wióry Jest to wysokiej jakości pościel dla gniazd, która jest popularnym wyborem , ponieważ jest stosunkowo tania, a wielu hodowców ma nieograniczony dostęp do niej na swoim podwórku, szczególnie podczas pracy z drewnem. Jest bardzo chłonny i utrzymuje kurę świeżą i bezwonną. Ważne jest również, aby wióry pochodziły z miękkiego drewna, takiego jak sosna.

  • Posiekany papier. Posiekany papier nadający się do recyklingu to chłonna i łatwa do czyszczenia pościel. Jest bezpyłowy i łatwy do kompostowania. Podarty papier można łatwo kupić w każdym sklepie zoologicznym , gdzie jest sprzedawany jako pościel dla małych gryzoni.
  • Seno Siano jest dostępne prawie każdemu hodowcy przez cały rok, ale nie nadaje się jako ściółka dla gniazd . Długie łodygi są niebezpieczne dla kur, ponieważ istnieje ryzyko zjedzenia siana i zablokowania łodygi w dziobie i siatkówce . Wtedy trudno będzie wydobyć łodygę z szyi kurczaka. Podobnie jest ze słomą. Jeśli nadal chcesz używać siana lub słomy, powinieneś preferować krótsze koszenie podczas koszenia trawy.

Czyszczenie i wymiana

Wymiana starej pościeli na nową idzie również w parze z czyszczeniem pojemników do układania i podłogi kurnika. Ten proces ma pewne reguły, a jeśli chcesz czerpać przyjemność z pracy wykonanej na końcu działania, musisz przestrzegać zasad tak dokładnie, jak to możliwe. Z pewnością uwielbiasz także chodzenie spać na tym świeżo wykonanym łóżku wieczorem. A czystość i zapach mają taki sam wpływ na kury . Jeśli ich gniazda nie będą czyste, suche i pachnące, nie usiądą w nich, a jaja zostaną złożone gdzie indziej, najlepiej w krzakach na podwórku, w najgorszym przypadku spokojnie do kurnika sąsiada. Jak szybko i skutecznie zmieniać pościel na podłodze i w gniazdach oraz czyścić otoczenie?

Regularne czyszczenie ściółki chroni kury przed różnymi pasożytami i chorobami.

  • Podłoga Zamiatanie podłogi kurnika nie doda radości ani zdrowia dziewczynom. Jeśli w kurniku znajduje się betonowa podłoga, należy ją najpierw umyć gorącą wodą i wyczyścić, najlepiej za pomocą „zawiesia”. W przypadku drewnianych podłóg lub palet lepiej jest zmieść cały brud i wytrzeć gorącą wodę środkiem dezynfekującym. Dopiero po wyschnięciu możesz zacząć układać pościel na dnie podłogi. Im wyżej, tym lepiej dla kur , ale znowu nie przesadzaj z dużą warstwą.
  • Gniazdo Regularność się opłaca, zwłaszcza jeśli chcesz zwiększyć produkcję jaj, dlatego wymiana starej pościeli na nową powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu , najlepiej dwa razy w tygodniu. Wszystko, co musisz zrobić, to wyjąć starą pościel na kompost. Za pomocą małej motyki zeskrob z dna gniazda i jego ścian suszonym odchodem i zmieść je miotłą . Następnie przetrzyj całe gniazdo, niezależnie od materiału, gorącą wodą z odsysaniem, a następnie wytrzyj je do sucha i włóż nową pościel.

Wreszcie jeszcze jedna cenna rada. Podczas regularnego czyszczenia możesz spryskać wszystkie ściany i podłogę kurnika trzmielem , aby zapobiec trzmielom i innym pasożytom.