Najczęstsze choroby gęsi i małych piskląt gęsich

Blog Opublikowano 20.04.2020

Gęsi są wyjątkowo odpornym drobiem, a ciężkie choroby nie są bardzo częste, ale mogą się zdarzyć i każdy hodowca powinien znać niektóre i wiedzieć, jak im pomóc.

Niestety dla hodowców, którzy hodują gęsi i małe pisklęta gęsie , to właśnie ten drób nie wykazuje żadnych oznak choroby, jak ma to miejsce w przypadku kur. Większość chorób gęsi znana jest hodowcy w czasie, gdy potrzebne jest intensywne leczenie, duże koszty finansowe, a czasem to nie pomaga, a hodowca może stracić całe stado hodowlane. Jeśli więc chcesz zapewnić wczesne wykrycie choroby , musisz spędzić kilka godzin dziennie ze stadem, regularnie sprawdzać każdą gęś i wiedzieć, jak wygląda i pachnie zdrowy ptak.

Kokcydioza nerek

Najczęstsza choroba gęsi, ale także królików i kur . Objawy, na które każdy hodowca powinien uważać, obejmują krwawe odchody , niski apetyt, ogólną słabość gęsi, mniej złożonych jaj i nagłą śmierć w stadzie. Gęsi mogą zarazić się tym stracha na wróble głównie z powodu brudnej i mokrej ściółki u gęsi oraz całkowitych zanieczyszczeń w hodowli. Nowo nabyte gęsi mogą również przenosić chorobę do stada, więc zwróć uwagę na dostawcę, od którego kupujesz dodatki. Chorobę można również leczyć za pomocą sulfonamidów podawanych w wodzie na receptę od lekarza weterynarii.

Robak gęsi

Chorobie wirusowej, która najbardziej dotyka gęsi, można bardzo dobrze zapobiec poprzez szczepienie rodziców lub małych piskląt gęsich . Jednak robaki przedostają się przez szczepienia, więc w pierwszych miesiącach życia gęsi często występują choroby pasożytnicze, zwłaszcza robaki żołądkowe. Jak temu zapobiec i leczyć pisklęta gęsie w przypadku infekcji?

Sucha i czysta pościel to sukces dla zdrowia.

  • Infekcja To jest bardzo szybkie i łatwe. Występuje przez jaja robaków , które wydostają się ze zwierzęcia z kału i ostatecznie przekształcają się w larwy. Wystarczy jedna larwa wspiąć się na źdźbło trawy, które następnie zostanie zjedzone przez gęś. Rozwój larwy następuje następnie w żołądku, gdzie niszczy tkanki, młode gęsi tracą wagę, wykazują polio , gęsi więdną, a następnie umierają.
  • Leczenie Do leczenia sprzedawane są specjalne preparaty, które usuwają robaki z organizmu, jednak zawsze konieczne jest skontaktowanie się z weterynarzem, jeśli u gęsi pojawią się objawy odrobaczenia. Aby zapobiec robakom, szczególnie zaleca się ostrożną dezynfekcję wybiegów i sprawdzanie, co wpada do gęsiej szyi.

Zatrucie jadem kiełbasianym

Botulizm zwykle rozprzestrzenia się, gdy gęsi jedzą jedzenie lub wodę w pobliżu zarażonego martwego mięsa lub w inny sposób zarażone chorobą. Choroba może również zarazić gęsi w zainfekowanym stawie, gdzie spędzą czas. Objawy obejmują ciągłe wstrząsanie. Im dłużej choroba nie jest leczona, tym gorzej, ponieważ drżenie ostatecznie spowoduje paraliż gęsi na całym ciele i ostatecznie uniemożliwi oddychanie . Można go skutecznie leczyć za pomocą antytoksyny przepisanej przez weterynarza. Jeśli gęś w twoim gospodarstwie umiera na tę chorobę, konieczne jest zabezpieczenie całego ptactwa wodnego, dopóki nie dowiesz się, skąd pochodzi choroba i usuniesz źródło.

gęś GIFzabawki gęsi GIF

Najczęściej dotknięte obszary

Inne choroby, które mogą wystąpić u gęsi domowych, obejmują różne infekcje , mykoplazmę, zapalenie oskrzeli , zapalenie stawów i inne. Jednak choroby te zwykle nie wpływają na narządy wewnętrzne, ale raczej zewnętrzne, takie jak:

  • Dziób i oczy. Mycoplasma, wysoce zakaźna choroba, która może powodować poważne problemy z oddychaniem gęsi , występuje najczęściej w tych narządach. Choroba wymaga tygodni antybiotyków, ale nadal jest bardzo trudna do całkowitego wyeliminowania i może powrócić później. Dlatego, jeśli podejrzewasz, niezwłocznie zasięgnij opinii weterynaryjnej. Typowe objawy to wyraźne wydzielanie z nosa i oczu , kichanie, obrzęk oczu i obrzęk głowy z powodu pełnych ubytków.
  • Pióra Nawet gęsi mogą się ze sobą kłócić na różne sposoby, mogą się dziobać , a tym samym utrata piór. I tak jak kury są myte co najmniej raz w roku, tak gęsi myją się raz w roku. W tym okresie gęsi mogą być zestresowane, osłabione i istnieje większe ryzyko choroby. Dlatego traktuj je wysokiej jakości pożywieniem, witaminami i minerałami, które pomogą przyspieszyć cały proces zmiany piór.
  • Płuca Zakaźne zapalenie oskrzeli u gęsi przedstawia się jako kichanie, kaszel i chrapanie . Późniejsze objawy to wydzielanie wydzielane z nosa i oczu. Jak sama nazwa wskazuje, zakaźne zapalenie oskrzeli jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która rozprzestrzenia się w powietrzu , dlatego konieczne jest bardzo szybkie poddanie kwarantannie zainfekowanej gęsi i zapobieganie dalszym chorobom w stadzie. Zapewnij chorym gęsiom ciepłe i suche miejsce do leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te choroby mają podobne, czasem te same objawy, a ponieważ leczenie może być skuteczne tylko wtedy, gdy znamy diagnozę , zawsze najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem lub doradcą ds. Drobiu.