Warroza pszczół, jej zapobieganie i leczenie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Zachorować mogą nie tylko kury, kaczki i indyki, ale także pszczoły takich pszczelarzy są bardzo zagrożone, a większość chorób zwana warrozą. Więc spójrz z nami pod osłonę tej choroby i dowiedz się, co to jest choroba i jak sam pszczelarz może z nią walczyć.

Tak jak kura ma swojego wraka Trzmiel, tak pasożyt jest szkodliwy w królestwie pszczół. Nosi imię Pożeracz i pasożytuje na całym ciele i osłabia pszczołę do tego stopnia, że nie może tak pilnie pracować na kwiatach i zapylać je, powoduje inne choroby, a jeśli pszczelarz nie interweniuje na czas, tak mały szkodnik może zniszczyć całą kolonię pszczół w ciągu kilku dni. To do każdego pszczelarze mają swoje procedury i zasady Varroa i choroba jest przenoszona nazwę Kleštíkem, walczyć i wygrać na roztocza.

Ważne fakty

Kiedy po raz pierwszy pojawiła się ta niebezpieczna choroba, która dotyka zarówno dorosłe pszczoły, jak i potomstwo pszczół , i czy istnieje jakieś skuteczne zapobieganie, aby pszczoły nie straciły uli z powodu pojedynczego roztocza?

  • Historia choroby Kleszcze pszczół żyją na krwi pszczół, a ich początki sięgają dalekich Indii , gdzie spowodowały szkody głównie u pszczół wschodnich. Po raz pierwszy pojawił się w naszym kraju w Europie pod koniec XX wieku i od tego czasu wielu pszczelarzy nie było w stanie spać.
  • Zwalczanie chorób Mówi się, że Kleštík zmienił czeskie pszczelarstwo. Zanim się pojawił, wszystkie fermy pszczół były czyste i nie trzeba było stosować żadnych leków. Jednak dzisiaj, gdy pasożyt pojawia się coraz częściej u pszczół, należy przygotować się na leczenie, aw żadnym wypadku nie lekceważyć Kleštíka .
  • Dotacje na leczenie. Regularna kontrola rodzin pszczelich , zabezpieczenie planu na wypadek infekcji i ogólne zapoznanie się z chorobą wpływa na cały przebieg. Każdy pszczelarz chce jak najwięcej zatrzymać swoje pszczoły, dlatego może korzystać z dotacji na leczenie finansowanych przez UE .

Varrojet służy do skutecznego usuwania żołna.

Jak leczyć pszczoły?

Żaden pszczelarz nie chce wymyślić warrozy, która chciałaby, aby jego kolonia pszczół była chora, a tym samym zmniejszała swoją odporność na szkodniki, wydajność pszczół, a tym samym dochody ze sprzedaży miodu . Kiedy interweniować, a zwłaszcza jak sprawić, by leczenie się powiodło, a nie powtarzać?

  • Dostępne leki. Istnieje wiele leków o pochodzeniu chemicznym, dlatego można je podzielić na leki syntetyczne, naturalne i organiczne. Jednak niektóre z nich są toksyczne zarówno dla roztoczy, jak i samych pszczół, a zatem dla ludzi, dlatego pszczelarze powinni stosować wyłącznie te, które są zarejestrowane jako leki . Na przykład jest to doskonały lek o nazwie Thymovar . Z naturalnych środków na pewno warto wspomnieć tymol , który jest ekstraktem z tymianku, który może zabić do 98% pasożyta zjadacza pszczół, a także kwas szczawiowy , który działa podobnie do kwasu mrówkowego.

Tylko zdrowe pszczoły mogą produkować wysokiej jakości miód.

  • Środki mechaniczne. Oprócz skutecznych leków roztocza z uli można również wyeliminować mechanicznie , tj. Ręcznie. Za tę pracę nie stoi nikt inny niż sam pszczelarz, który chce obniżyć koszty leczenia i nie lubi leczyć uli chemikaliami. Może chronić pszczoły przed szczypcami na kilka sposobów, na przykład izolując królową , co zmniejszy liczbę owoców w ulu, a tym samym liczbę możliwych pasożytów, zwiększając temperaturę w ulu , ponieważ szkodnik jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury i komórki.

Traktowanie i prawa

W naszym kraju prawdą jest, że wszystkie produkty i produkty pszczół miodnych są wykorzystywane do żywienia ludzi, wszyscy to wiemy. Ale niewiele osób wie, co to oznacza w praktyce. Zatem zgodnie z ustawą o opiece weterynaryjnej 166/1999 Coll. Pszczoła miodna jest uważana za zwierzę hodowlane , dlatego pszczelarz może stosować do leczenia wszystkie leki i preparaty zarejestrowane w naszym kraju.

Warroza jest niebezpieczną chorobą i na pewno nie powinna być lekceważona przez żadnego pszczelarza, ale nawet bez chemii może być bardzo dobrze leczona i zawsze powinna być pierwszą próbą każdego pszczelarza, który uważa, że miód jest produktem naturalnym, więc pszczoły powinny powinni leczyć w naturalny sposób, a nie chemicznie.