Historia i teraźniejszość czeskiej hodowli drobiu

Blog Opublikowano 20.04.2020

Kiedy pierwsza kura pojawiła się w Czechach i kiedy rozpoczęła się ich hodowla na małą skalę, niewielu z nas o tym wie, dlatego przygotowałem ten artykuł. Więc ze smakiem do czytania.

Hodowla drobiu sięga czasów, które pamiętały nasze prababki i pradziadki. Czy wiesz na przykład, kiedy odbyły się pierwsze zawody kur niosek i kto przejął inicjatywę? Powiemy Ci, że było to w 1923 r. Przy wsparciu Czeskiej Rady Rolniczej, a te konkursy doprowadziły również do powstania indywidualnych klubów hodowlanych.

W czasach Czechosłowacji

W 1918 r., Kiedy powstała Czechosłowacja, drób był hodowany i hodowany głównie na małą skalę, ponieważ w tym czasie nie istniał żaden drób na dużą skalę ani fermy. Do lat 30. XX wieku cała hodowla drobiu odbywała się defacto na własnej osi w tak zwanych gospodarstwach chłopskich , które charakteryzowały się tym, że stado liczyło od 50 do 100 kur, a średnia produkcja jaj wynosiła około 7000 jaj, tj. Około 70 jaj rocznie jedna kura .

Krok po kroku

W latach przedwojennych, a nawet dłużej, czeski drób stanowił jedynie niewielką część całej produkcji rolnej. Niewiele osób wie, jak przebiegały wszystkie prace w ówczesnej hodowli drobiu i że od samego początku wszyscy hodowcy koncentrowali się wyłącznie na podnoszeniu sprzęgła i nie brali pod uwagę w tym czasie hodowli ras mięsnych. Więc jak było?

Wcześniej kaczki i gęsi były hodowane na mięso, a nie na kury.

  • Zwiększone układanie. Hodowla drobiu początkowo koncentrowała się wyłącznie na kurach produkujących jaja. Na przykład w 1936 r. Stwierdzono, że jedna osoba spożywała 138 jaj rocznie, dziś jest prawie dwukrotnie większa. Większość hodowanych kur pokrywała jedynie potrzeby samowystarczalności i dopiero w 1956 r. Ministerstwo Przemysłu Spożywczego ustanowiło sektor, który zaczął całkowicie poświęcać się drobiu.
  • Produkcja mięsa Hodowla drobiu na mięso została znacznie stłumiona kosztem produkcji jaj w okresie przedwojennym. Produkcja mięsa drobiowego została przekroczona głównie przez produkcję i przetwarzanie mięsa z kaczek i gęsi . Istnieją informacje, że spożycie drobiu rzeźnego na osobę w tym czasie wynosiło około 2,5 kg rocznie .

Nie zatrzymasz postępu

Czy popyt na jajka i mięso zawsze pokrywał podaż? A może wcześniej było inaczej, co myślisz? A jakie mięso mają tutaj Czesi? Czy to drób, wieprzowina czy nawet wołowina?

  • Rok 1990. Po 1990 r. Utworzono nie tylko niezależny stan Republiki Czeskiej, ale także szereg wyspecjalizowanych firm i firm zajmujących się hodowlą drobiu, wylęgiem , tuczem zarówno drobiu wodnego, jak i drobnego, a wszystkie te podmioty zaczęły powoli i bardzo dobrze zaspokajać popyt. największych towarów drobiowych, a zatem jaj . Na początku lat 80. cały poziom czeskiej hodowli drobiu osiągnął ten sam poziom, co w innych rozwiniętych krajach świata.

Zużycie mięsa drobiowego i jaj rośnie z roku na rok.

  • Rok 1999. Niemal dziesięć lat po tym, jak nasz kraj funkcjonował jako niezależne państwo, spożycie mięsa drobiowego wzrosło do 20 kg na mieszkańca rocznie, czyli tyle samo, co w innych krajach UE. Produkcja i jednocześnie konsumpcja mięsa drobiowego skoczyła w rankingu zarówno wołowiny, jak i wieprzowiny.
  • Rok 2018. Celowo przyjrzymy się rokowi 2018, ponieważ był to rok, w którym Czesi spożyli najwięcej kilogramów mięsa drobiowego od 1948 roku. Prognozy są takie, że w tym roku będą kurze kurczęta i brojlery. Jednak konsumpcja jaj również nie pozostaje w tyle, wzrosła w ubiegłym roku o 2%, co jest znaczną liczbą. Nic więc dziwnego, że korzenie czeskiej hodowli drobiu są w nas głęboko zakorzenione, a ludzie coraz częściej wracają do hodowli kur, indyków i kaczek, a często nawet niewielki ogródek w środku miasteczka satelitarnego ich nie zniechęca. Podstawą jest zdrowa kura i wysokiej jakości kurnik z jedzeniem.

A ty Czy dołączysz również do hodowców, którzy będą wspierać wzrost spożycia drobiu i jaj? Jeśli tak, możesz zacząć od zakupu młodych kurczaków i innego sprzętu do ich hodowli.