Karmienie drobiu kiszonkowego: dlaczego i jak?

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nie każdy rozumie wszystko i wie wszystko o kurach. Dziś skupiamy się na tym, czy kury kiszonki są zdrowe, czy raczej nie są zalecane. Co to jest kiszonka i jakie rośliny nadają się na kiszonkę.

Czy kukurydza , koniczyna, lucerna czy słonecznik są codziennym chlebem twoich kur? Nie są niczym więcej niż roślinami, z których łatwo jest wyprodukować paszę, która zatrzyma więcej składników odżywczych i minerałów niż przed samym procesem, przy użyciu kiszonki . Podając odpowiednią kiszonkę, możesz nie tylko zwiększyć produkcję jaj u kur niosek, a także poprawić jakość mięsa kur hodowanych na tucz. Pozostaje pytanie, czy kiszonkę można również prowadzić w hodowli na małą skalę, tj. Zwykle na każdym czeskim podwórku. Co myślisz

Kiszonka to…

Kiszonka to proces, w którym zachowuje się paszę . Ten proces przetwarzania całych upraw można również przypisać zwykłemu suszeniu siana, w którym trawa jest de facto konserwowana. Cały proces kiszonki musi jednak odbywać się bez dostępu powietrza, a konserwacja wybranych upraw odbywa się na podstawie efektu fermentacji cukrów zawartych w wybranych uprawach. Zatem im więcej cukrów zawiera uprawa, tym bardziej nadaje się do kiszenia. Jeśli kiszonka jest źle produkowana, pachnie bardzo nieprzyjemnie i nie nadaje się dla drobiu, ponieważ zwierzę po prostu nie bierze jej z karmników .

Uprawy kiszonkowe

Istnieją uprawy, które są bardziej odpowiednie na kiszonkę i które są mniejsze. Wszystkie z nich mogą być użyte, ale wynik będzie inny, a kura zawsze będzie cieszyć się tylko wysokiej jakości kiszonką, inne mogą nawet nie zauważyć. Więc co zawsze kiszonkę i co lepiej zostawić na coś innego?

Twoje kurczaki będą smakować naprawdę świetnie na koniczynie i słoneczniku.

  • Lekki proces. Najbardziej odpowiednie do kiszonki są bulwy ziemniaka, sadzonki kukurydzy , buraki w czasie zbioru, otwarte kwiaty słonecznika co najmniej 10%, groszek i oczywiście sadzonki pszenicy.
  • Bardziej wymagający. Mniej użyteczne rośliny obejmują wszystkie łąki, kapustę pastewną , koniczynę na początku maja i wykaę przed wiosennym piątym miesiącem.
  • Najmniejsza kiszonka. Lepiej w ogóle nie używać lucerny, mokradeł i kwaśnej trawy na kiszonkę. Drób nadal nie chciałby go dla ciebie jeść , a twoja praca byłaby zmarnowana.

Domowa kiszonka

Nawet w domu można produkować wysokiej jakości i smaczną kiszonkę dla drobiu hodowlanego. Należy jednak napisać, że nie jest to praca dla niedoświadczonego hodowcy. Co zatem trzeba wiedzieć i jak zarządzać konserwacją upraw w domu? Wypróbuj to:

Kiszonka z kukurydzy nie jest łatwym zadaniem dla rolników.

W momencie sadzenia musisz najpierw posadzić, a następnie zebrać plony kiszonki, chyba że dotrzesz do nich w inny sposób.
Mięso (np. Cała kukurydza, którą należy pokroić z wyprzedzeniem) nie powinno przekraczać 35 mm. Im krótszy, tym lepszy wynikowy efekt.
Prepare Przygotuj również hermetyczny i wodoszczelny pojemnik - na przykład dużą beczkę.
Pojemnik musi być chroniony przed mrozem, dlatego należy go umieścić w miejscu, w którym nie ma szans na mróz.
Powoli napychaj mięso na dno .
⑥ Postępuj zgodnie z tą procedurą przez 5 dni, zanim dokładnie napełnisz cały pojemnik po brzegi.
Zamknij prawidłowo pojemnik i zapewnij temperaturę pokojową około 25 do 27 ° C.
Po 6 tygodniach otwórz pokrywkę i zacznij karmić kiszonkę.

Tabela pokazuje długość cięcia dla każdej uprawy odpowiedniej do kiszonki.

Skarb z natury

Tak, słusznie, jest to kiszonka kukurydziana , która ze względu na swój skład jest bogata w energię, a zatem jest najbardziej opłacalnym źródłem energii dla drobiu, ale także innych zwierząt gospodarskich. Długoterminowe badania potwierdziły, że po karmieniu wysokiej jakości kiszonką z kukurydzy można w pełni zastąpić wszystkie zboża, takie jak pszenica lub jęczmień, w dawce paszowej dla kur niosek. Należy pamiętać, że podczas karmienia kiszonką należy stosować wyłącznie podajniki wykonane z ocynkowanego materiału lub takie, które są odporne na działanie kwasu mlekowego.

A więc, hodowcy, czy tak bardzo was rozbiliśmy, że już szukacie miejsca, w którym można wyciąć łatwo kiszonki? Po prostu ze smakiem, nie ma lepszej diety dla twojego drobiu niż ta przygotowana w domu.