3 powody, dla których kura cię zatka

Blog Opublikowano 20.04.2020

Po podwórku biegnie dziesięć zdrowych i żywotnych kur, ale czy w swoim gnieździe znajduje się kilka jaj? Zanim obwinisz się, że robisz coś złego, spróbuj zadać sobie kolejne pytanie: „Czy mój kurczak mnie nie nienawidzi?”.

Pojęcie zatykania się jaj było już znane naszym prababkom, ponieważ nie wiedziały, gdyby zatykanie było znane od czasu, gdy kura złożyła pierwsze jajo, a hodowca nie znalazł i nie znalazł. Wystarczyło jednak zrobić kilka kroków, spojrzeć na ziemię, a tego ranka jajko zostało ładnie ukryte w trawie . Ale dlaczego to zjawisko się dzieje? Co go powoduje, a kura zatyka go dla zabawy, czy zawsze ma ku temu wyraźny powód?

Plastikowa podkładka

Tajemniczo tracisz jajka, ale potem znajdziesz je dobrze ukryte na wybiegu ? Dlatego stosuje się podkład z tworzywa sztucznego, aby zapobiec takim sytuacjom. Innymi słowy, są to fałszywe jaja, które hodowca umieszcza tam, gdzie chce, aby jego nowy oddział zaczął składać jej pierwsze jaja. Podstawa z tworzywa sztucznego należy zatem do gniazd układających . Jeśli w twoich gniazdach nie ma plastikowych jaj, napraw je natychmiast, a zobaczysz, że może być problem z zatkanymi jajami.

Czy znasz inne tajemnice plastikowej podstawy ?

Układanie gniazda

Gniazdujące gniazdo to miejsce, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji kurnika . W końcu chcesz jak najwięcej jaj dla kur, ale nie są one bezpłatne, a wysokiej jakości pokarm naprawdę nie wystarcza do złożenia jaja. Na czym warto skupić się przy zakupie lub budowie własnych gniazd, aby kury były odpowiednie pod każdym względem i nie znalazły miejsca zastępczego?

  • Rozmiar Stwierdzono, że przeciętna kura potrzebuje gniazda o szerokości 40 cm i wysokości 40 cm . Jest to więc rodzaj kwadratu, jednak jeśli pozwala na to wielkość kurnika, gniazdo może oczywiście być większe. Jeśli gniazdo jest wtedy małe lub ma zły kształt, a kura nioska nie pasuje do niego dobrze , trudno będzie złożyć jajo w środku i poszukać innego miejsca, które bardziej mu odpowiada.

ptaki gniazdo ptak GIFkura GIFkury GIF

  • Lokalizacja Pokój i ciemność są dwoma istotnymi aspektami, których każda kura szuka podczas niosek. Jeśli umieścisz gniazdo obok okna lub drzwi, w których ruch jest częsty, wydasz więcej na składanie jaj niż ktokolwiek inny. Proces kładzenia jest bardzo wymagający i jeśli kura nie ma wystarczającego spokoju w kurniku, znajdzie ją gdzie indziej - gdzieś w rogu ogrodu.
  • Pościel Czy lubisz też spać na wygodnym materacu? Kury też składają jaja. Dlatego oprócz wystarczającej ilości miejsca w gnieździe należy umieścić odpowiednią ściółkę . Możesz wybrać siano, wióry, a nawet słomę, ale uważaj, aby łodygi nie były zbyt twarde, a kury nie wyrzucały go z gniazd, wtedy nie miałyby wygody, jakiej potrzebują przy składaniu jaj i szukają innego miejsca.

Nie zapomnij regularnie czyścić gniazd układających.

Irt Brud, myszy i pasożyty

Brudne gniazda, podłoga w kurniku, mokra ściółka i występujące pasożyty. W końcu żaden hodowca nie może polubić tego stanu, więc nawet przy kurach nieśnych nie można pozwolić, aby składały jaja w takich warunkach. Jeśli wiesz, że gniazdo jest w idealnym stanie, kura zwykła je w nim wkładać, a teraz jest tak, jakby odcięło się i po prostu nie siedziało w nim, spróbuj przez chwilę obserwować gniazdo. Może się zdarzyć, że wcześniej wygodne miejsce jakoś się zmieniło . I może to być wina za odwiedzanie szczurów , myszy, a nawet kotów, które idą do gniazda, aby odpocząć.

Wszystko w kurniku jest takie, jakie powinno być, a jednak jaja znajdziesz wszędzie, tylko w gnieździe, prawda? Winne mogą być zatem geny. Na przykład wielu hodowców zgadza się, że uwielbiają zatykanie, więc jeśli hodujesz chodaki, nie musisz myśleć o sobie jako złym hodowcy.