Dlaczego kura kuleje?

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czy twoja kura nie może stanąć na nogach i czy był tak dziwnie opóźniony w ogrodzie? Nie należy lekceważyć zranionej stopy kurczaka. Możesz dowiedzieć się, jak pozbyć się kulawizny kury, a jeszcze lepiej, jak tego uniknąć w dzisiejszym poście.

Czy wyszedłeś przez drzwi na podwórko i zauważyłeś, że twoja najdroższa kura jest kulawa i nie może wstać ? Chociaż weterynarz powinien również zajmować pozycję ortopedy, zawsze lepiej jest samemu wyleczyć kury na podwórku, niż ekspertowi nieznanemu kurie, a leczenie może się nie powieść. Jak więc pomóc kulawej kury bez pomocy innej?

Pierwsza pomoc

Jest dla nas jasne, że twój widok kulejącej kury z pewnością po raz pierwszy cię przerazi i będziesz się bał najgorszego. W tym momencie musisz jednak zachować spokój i być właściwym hodowcą i podjąć kilka wyraźnych kroków, które są w tej chwili potrzebne. I że:

  • Ankieta Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, będzie zbadanie kury . Dlatego ostrożnie chwyć zwierzę, aby w żaden sposób go nie skrzywdzić, i spójrz i poczuj, czy pazur kurczaka jest spuchnięty , gorący lub zraniony, tak że krwawi, jest posiniaczony lub inaczej zdeformowany.

Kulawizna nie zawsze musi wskazywać na objaw choroby.

  • Ciepło i spokój. Niezależnie od tego, czy znajdziesz obrażenia, czy nie widzisz na pierwszy rzut oka, zawsze zapewniaj kury prywatność i spokój. Lepiej jest oddzielić go od stada i zapewnić mu wystarczającą ilość pożywienia , wody i więcej ciepła niż zwykle.
  • Zgadnij i ulecz. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, u kur można bardzo łatwo i szybko wykryć infekcję lub zapalenie . Jeśli odczuwasz więcej ciepła na zranionej lub obolałej części bieżni niż na jakiejkolwiek innej części ciała, jasne jest, że jest to wspomniane zapalenie lub infekcja. W przypadku tego znalezienia lepiej jest znaleźć weterynarza .

kogut GIFżona kury GIFpraca z kurczakiem GIF

Powody kulawizny

Zanim zaczniesz niepotrzebnie straszyć weterynarza lub innego specjalistę od drobiu, dowiedz się, czy twoja kura jest „po prostu” zraniona i czy nie możesz jej sama pomóc. Zawsze lepiej jest mieć odpowiednią kontrolę i wyraźny wynik niż wzywać kogoś o pomoc. Ile razy hodowca sam dochodzi do problemu i może go rozwiązać. Jakie są powody, dla których kura nie może wstać i kiedy będziesz w stanie to zrobić samemu?

  • Gruźlica Ptasia. Oczywiście nie chcemy od razu pomalować stracha na wróble na ścianie, ale kulawizna u drobiu może dopiero zaczynać ptasią gruźlicę . Kura zaczyna kuleć, gdy w szpiku kostnym zaczyna się tworzyć gruźlica, co jest bardzo bolesne i uniemożliwia normalne chodzenie.
  • Niedobór witaminy Z powodu niewłaściwej diety i niskiej zawartości wapnia , minerałów i białka, kury mogą rozwinąć stan zwany dną moczanową . Im dłużej kury są karmione niezrównoważoną dietą, tym bardziej problem się pogarsza.

Witaminy i minerały są bardzo ważne dla zdrowia twoich kur.

  • Jajka Tak, nawet wbite jaja w jajowodzie mogą spowodować, że kura utyka i ciągle podskakuje na jednej nodze. Łatwa i lekka pomoc przychodzi w postaci ciepłej kąpieli . Po prostu włóż kurę na kilka minut do ciepłej kąpieli, a wkrótce przekonasz się, czy złożyła jajka.
  • Urazy lub siniaki. Jeśli kura została zraniona, biegacz będzie wrażliwy na dotyk i na pierwszy rzut oka zobaczysz oczywiste zmiany - krew, siniaki lub otarta skórę. Nacisk może być również spowodowany przez źle dobrane okonie w kurniku . Jednak presja rośnie na bieżni, więc regularnie sprawdzaj nogi kur .

Na koniec rozważ ewentualną dziedziczną wadę lub niedyspozycję. Jeśli dbasz o kurczęta i nie znalazłeś żadnych zewnętrznych obrażeń, winna może być również genetyka, która spowoduje kulawiznę u starszych kur niosek, a następnie całkowitą utratę chodu.