Zapalenie jajowodów u kur: objawy i leczenie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Przekaż zapalenie jajowodów raz na dwie kury, łącząc odpowiednie jedzenie i dbając. A co zrobić, jeśli kury złapią ten problem?

Czasami zdarza się, że nawet doświadczony hodowca nie jest w stanie ochronić swoich upierzonych powierników przed pewną chorobą i zagrożeniem. Od czasu do czasu nawet doświadczeni hodowcy mogą odkryć, że nagle znikąd, na przykład kiedy spadają, produkcja jaj spada lub całkowicie się zatrzymuje, kura staje się apatyczna, przestaje jeść, a jeśli nie odkryjesz przyczyny na czas, nastąpi śmierć. A co kryje się za tym stanem kur , dlaczego tak się dzieje, a wasze kury nie przeszkadzają zapaleniu jajowodu ?

Przyczyna choroby

Nic nie dzieje się bez przyczyny i przyczyny, a każda choroba dotykająca ludzi i zwierzęta ma swoje pochodzenie i wiele razy nawet tam, gdzie się tego nie spodziewałeś. Zapalenie jajowodu może dotyczyć zarówno starszych kur niosek, jak i młodych kurczaków . Ale dlaczego ta choroba w ogóle występuje u kur i kto jest odpowiedzialny za stan zapalny, a tym samym zmniejszenie produkcji jaj?

 • Złe jedzenie. Najbardziej dominujący czynnik, który powoduje zapalenie jajowodu. Jeśli racja paszy dla kur nie zawiera niezbędnej ilości witamin, minerałów i wapnia, występuje zaburzenie jajowodu , zmniejszenie kładzenia i późniejsze zapalenie całej jajowodu.
 • Stres i złe traktowanie. Każde traumatyczne doświadczenie jest kolejnym powodem, dla którego zapalenie jajowodów występuje u kur. Może to być również złe traktowanie hodowcy - kury, które spadają z dużych wysokości na ziemię z dużych wysokości lub są stale narażone na stres w hodowli. Zerwanie jajowodu może również nastąpić, gdy jajo jest zbyt duże, a kura nie może go utrzymać, więc zostaje zatrzymane i dopóki jajowód i jajo w środku nie pękną, a następnie nie wybuchnie zapalenie.
 • Infekcja Innym powodem, dla którego może wystąpić zapalenie jajowodu, jest infekcja . Pomagają temu zwykle różne pasożyty i mikroorganizmy. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na czystość leżących gniazd i kurnika jako całości. Należy dezynfekować przynajmniej raz w tygodniu.

Gniazdo lęgowe i kurnik muszą być czyszczone przynajmniej raz w tygodniu.

Oznaka stanu zapalnego

Zapalenie jajowodu może przeszkadzać zarówno kurom, jak i kaczkom , gęsiom lub indykom. Zakażenie zwykle rozprzestrzenia się w dół, od zainfekowanego worka brzusznego lub z góry kloaki i zawsze w kierunku jajnika. Jakie są objawy zapalenia?

 • Kura będzie stać za tobą i od czasu do czasu będzie chciała się położyć.
 • Niektóre kury nioski będą miały papkowaty obornik pełen ropy.
 • Kura wygląda na zmęczoną, a nawet apatyczną .
 • Tuczenie kur i prawie brak produkcji jaj.
 • Nagła śmierć kur.

Zdrowe jaja również potrzebują zdrowych jajowodów.

Zapobieganie i leczenie

Jeśli ty lub twój lekarz weterynarii zdiagnozuje zapalenie jajowodów u kur, nie odgrywa to tak dużej roli, ale leczenie powinno odbyć się jak najszybciej, jedynym sposobem na zatrzymanie stanu zapalnego i wyleczenie zwierzęcia. A jak działa takie leczenie i co najbardziej pomaga w leczeniu?

 • Zbilansowana dieta Właściwie dobrane pożywienie to zwykle leczenie chorób kur niosek. Istnieje potrzeba zapewnienia dziewczynom diety bogatej w witaminy A i E, a także białka, które pomogą słabym i chorym kurom zdobyć wystarczającą ilość energii i siły, aby zwalczyć tę chorobę. Idealnym wyborem jest mieszanka paszowa i na przykład jajka na twardo, a także robaki oraz owoce i warzywa .
 • Wazelina Jeśli choroba jest w bardziej zaawansowanym stanie, a jajo utknęło w chorej jajowodzie kury, należy nasmarować kloakę około 20 ml czystej wazeliny i poczekać, aż jajo kury wyleje się. Jeśli jednak jaj nie można usunąć z kury, należy udać się do weterynarza, który profesjonalnie pomoże biednej kury z utkniętego jajka.
 • Lekarz weterynarii W najgorszym przypadku, gdy kura jest już na skraju siły, najlepszą opcją leczenia będzie lekarz weterynarii, który da kurom antybiotyki, a para zatrzyma zwierzę ze sobą w celu obserwacji. Po zakończeniu leczenia nie należy zapominać o probiotykach, które pomogą kurom nioski przywrócić mikroflorę.

Teraz, gdy wiesz już, jak zarażać jajowody u kur, nie będziesz zaskoczony czymś w hodowli, a im częściej i uważniej sprawdzasz swoje stado, tym lepiej możesz rozpocząć leczenie na czas i nie stracić zwierząt domowych, które kury bez wątpienia są.