Nie ma precyzyjnej zasady określającej ilość wody, którą powinny pić kury w ciągu dnia, ale istnieją pewne zasady dotyczące podlewania drobiu i należy ich przestrzegać. Tylko w ten sposób nigdy nie będziesz spragniony.
Woda, cudowny płyn, bez którego nie byłoby życia na Ziemi. U kurcząt woda w organizmie stanowi około 60% , podczas gdy samo jajko zawiera prawie 70% wody. Drób grabieży otrzymuje nie tylko tę najważniejszą część wszystkich żywych organizmów w postaci wody pitnej, ale także jej część w gotowej paszy . I celowo, który z was kiedykolwiek myślał, że kura może być spragniona , a jeśli tak, to dlaczego?
Woda nad złotem
Ile wody zużywa twój drób dziennie, zależy głównie od ilości i jakości paszy , masy ciała każdej odnośnej kury, jej niosek i temperatury otoczenia wokół niej. W normalnych okolicznościach zużycie wody przez jedną kurę wzrasta do 250 ml dziennie , a następnie w ekstremalnie wysokich temperaturach nawet dwukrotnie. Za co odpowiada woda w ciele kury i do czego jest potrzebna?
- Woda zapewnia optymalny metabolizm w całym ciele kury.
- Reguluje temperaturę ciała kur, zarówno zimą, jak i latem.
- Jest to ważny element w budowie nowych komórek w ciele.
- Każda sekunda, a ciało kurczak będzie miliard różne reakcje, a to jest dla nich woda jest ważne, w przeciwnym razie nie będzie mieć miejsca, a nie jajko wewnątrz kurę.
Woda zasadniczo należy do osób pijących, a nie do starego garnka.
Czego kura nie może zrobić?
A kura potrzebuje wody z innego powodu, ponieważ nie może zrobić dwóch rzeczy, które odróżniają nas od ludzi. A co mamy na myśli Czego kury nie mogą, a my nie?
- Nie może się pocić. Pióra zapobiegają poceniu się kur przez skórę, więc zamiast tego oddychają bardzo szybko z otwartymi dziobami , co pomaga im ochłodzić się od wewnątrz w wysokich temperaturach. Oddychając szybko, dostają dużo świeżego powietrza do płuc, a zużyte, ciepłe powietrze wraz z parą wodną wydycha na zewnątrz, ponieważ gdy kura oddycha szybko, duża ilość pary wodnej opuszcza jej ciało.
- Nie może przechowywać wody. Część wody, którą osoba pije, może być również przechowywana. Ale żadna kura też tego nie zrobi. Szybko zużywają wodę, którą otrzymują. Dlatego hodowca musi zapewnić im ciągłe picie i czystą wodę , w przeciwnym razie zawsze będzie miał nieprzyjemną niespodziankę.
Zwiastun choroby
Jeśli zauważysz, że jedna z twoich kur nie odsuwa się od pijącego lub miski z wodą i nie odsuwa się, a woda prawie „połyka litry”, prawdopodobnie tak nie będzie, aw niedalekiej przyszłości jedna z tych chorób wybuchnie:
- Kokcydioza. Największy strach na wróble ze wszystkich hodowców, który ma wiele objawów. Jednym z nich jest nieugaszone uczucie pragnienia i redukcja sprzęgła. Jeśli jednak zdążysz znaleźć go w swojej hodowli i wezwać lekarza weterynarii, który wyleczy twoją chorą kurę, wygrałeś.
- Biegunka Czy kura ma tego dnia biegunkę? Wtedy z pewnością będzie wyczerpana, odwodniona, a jej najczęstszym miejscem, w którym się przeprowadzi, będzie przestrzeń wokół pijącego. Poświęć tę chwilę i nie wlewaj wymaganej ilości Forticoat . Biegunka minie za kilka dni, a kura znów będzie w dobrej formie.
- Zatrucie Czasami na podwórku może pojawić się trująca roślina , która weszła do zagrody przez płot sąsiada, a kura zjada roślinę w dobrych intencjach, ale nagle zostaje zatruta. Będzie próbował jak najszybciej usunąć zatrucie z ciała, chcąc pić i pić przez cały czas . Poczekaj kilka dni, a jeśli zatrucie nie ustąpi, musisz udać się do weterynarza.
Poidła i karmniki muszą być zawsze czyste i wolne od spleśniałych pasz.
Pula = infekcja
A jeśli uważasz, że osoby pijące lub miski z wodą nie są potrzebne, a ich praca w porze deszczowej zostanie zatrzymana przez kałuże wody lub deszczową wodę deszczową w wiadrze, będziesz mieć do czynienia z infekcją i różnymi pasożytami. Składane poidła , w których woda pozostaje świeża i czysta przez długi czas, działa bardzo dobrze, więc nawet nie musisz się martwić, że wyjdziesz na kilka dni. A jeśli używasz witamin rozpuszczalnych w wodzie , drób powinien pozostać zamknięty przy pijaku, dopóki nie spożyje wody z lekami lub witaminami.
Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest czystość wody. Nie pijesz również brudnej wody, a to nie znaczy, że gdy podajesz ją drobiu, może być brudna, mętna lub niepijąca.